www.lalekart.org yenileniyor.
Çok yakında yeni web sitemizle karşınızda olacağız.
Şimdilik, üyelikle ilgili tüm konular için hafta içi her
gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 saatleri arasında
(212) 334 07 81 ve 334 07 91 numaralı telefonlardan
veya info@lalekart.org adresinden İKSV Lale Kart
Üye ilişkileri ekibine ulaşabilirsiniz.
İKSV ve Lale Kart'ı sosyal medyada
takip etmek için:

İKSV

Lalekart

İKSV MOBİL

İKSV Mobil

İKSV Mobil uygulamasıyla, hem vakfın düzenlediği festival ve etkinliklerle hem de Salon programıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Uygulama, İKSV için Vodafone tarafından geliştirilmiştir.

UYGULAMAYI İNDİR

GEÇMİŞ ETKİNLİKLER

SİYAH ve BEYAZ LALE ÜYELERİNE ÖZEL: AÇILIŞ KONSERİ
24 Temmuz Cuma, 19.00
Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı
Ücretsiz

*Etkinlik için rezervasyon linki Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize sms ve e-bülten aracılığıyla iletilmiştir. Etkinlik hakkında sorularınız için: info@lalekart.org

Eylül ayında dinleyicilerinin karşısına programında yer alan konserlerin çevrimiçi gösterimleriyle çıkmaya hazırlanan 48. İstanbul Müzik Festivali, Siyah ve Beyaz Lale üyelerini Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın gerçekleştireceği açılış konserine davet ediyor.  24 Temmuz Cuma saat 19.00’da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı’nda COVID-19’a yönelik önlemler uygulanarak ve yalnızca Siyah ve Beyaz Lale üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek Açılış Konseri’nde şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’na, festival takipçilerinin yakından tanıdığı, 2012 Festival Genç Solisti, 2015 Aydın Gün Teşvik Ödülü sahibi ve Gürer Aykal tarafından kurulan New Manhattan Sinfonietta Orkestrası’nın baş kemancısı Emre Engin eşlik edecek. Performans sırasında gerçekleştirilen kayıtla sonbaharda festivalin dijital platformundan tüm izleyicilerin erişimine açılacak bu konseri, Siyah ve Beyaz Lale üyeleri herkesten önce ve canlı olarak izleyebilecek.  

 

39. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ YARIŞMA FİLMLERİ ÜYE SUNUMU

8 Temmuz Çarşamba, 20.00

İKSV YouTube kanalı 

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan’ın 39. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması filmlerini anlatacağı Lale Kart üyelerine özel canlı yayın, 8 Temmuz Çarşamba 20.00’de İKSV YouTube sayfasında. 17-28 Temmuz tarihlerinde filmonline.iksv.org'dan izlenebilecek filmleri film.iksv.org sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz.

 


*Canlı yayın bağlantısı, etkinlik öncesi SMS olarak gönderilecektir. LALE KART ÜYELERİ İÇİN CANLI YAYINLAR 

3 Nisan Cuma, 21.00

10 Nisan Cuma, 21.00

İstanbul Caz Festival Direktörü Harun İzer, Lale Kart üyeleri için bir canlı yayınla cuma akşamı evinize konuk oluyor. Hem sohbetli hem de bol müzikli canlı yayın 3 ve 10 Nisan Cuma 21.00'de, şu adreste: hearthis.at/harun-izer/live/

 

MEŞHER KAPILARINI SİYAH VE BEYAZ LALE KART ÜYELERİ İÇİN AÇIYOR

16 Mart Pazartesi Meşher’de gerçekleştirmeyi planladığımız “Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” sergi ziyareti, mekânın 14-30 Mart tarihleri arasında kapalı olacağını duyurmasıyla birlikte ileri bir tarihe ertelenmiştir. Önümüzdeki süreçte programın yeni zamanlamasıyla ilgili sizlerle irtibat kuracağız. İlginiz için teşekkür ederiz.

 

 


27. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ ÜYE BULUŞMASI

5 Mart Perşembe

Salon İKSV

Sunum: 19.30

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: rezervasyon.lalekart.org 

27 Haziran-14 Temmuz arasında düzenlenecek 27. İstanbul Caz Festivali’nin üye buluşması 5 Mart Perşembe saat 19.30’da Salon İKSV’de gerçekleştirilecek. Festival programını direktör Harun İzer’den dinleyeceğimiz akşamda sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Mekân kapasitesi sınırlı olduğundan rezervasyon.lalekart.org adresinden rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz. 


48. İstanbul Müzik Festivali Üye Buluşması (Kırmızı, Sarı, Turuncu Lale Kart Üyelerine Özel)

10 Şubat Pazartesi, 19.00

Salon İKSV

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: rezervasyon.lalekart.org

Programı 4 Şubat’ta açıklanacak 48. İstanbul Müzik Festivali’ni festival direktörü Efruz Çakırkaya’dan dinleyeceğimiz Kırmızı, Sarı ve Turuncu Lale Kart üyelerine özel buluşmamız, 10 Şubat Pazartesi 19.00’da Salon İKSV’de kokteylle başlıyor, üye sunumu ve Merve Kocabeyler’in arp dinletisinin ardından 21.30’da sona eriyor. Rezervasyon yaptırmanız önemle rica olunur.

 

Fotoğraf © Muhsin Akgün

48. İstanbul Müzik Festivali Üye Buluşması (Siyah ve Beyaz Lale Kart Üyelerine Özel)

6 Şubat Perşembe, 10.00

Feriye (Kıyı Feriye Salonu, Çırağan Cd. No: 44, Yıldız, Beşiktaş)

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: rezervasyon.lalekart.org

Programı 4 Şubat’ta açıklanacak 48. İstanbul Müzik Festivali’ni festival direktörü Efruz Çakırkaya’dan dinleyeceğimiz Siyah ve Beyaz Lale Kart üyelerine özel buluşmamız, 6 Şubat Perşembe sabah 10.00’da Feriye’de (Çırağan Cd. No: 44, Yıldız, Beşiktaş) kahvaltıyla başlıyor, üye sunumu ve İris Şentürker’in piyano dinletisinin ardından 12.30’da sona eriyor. Rezervasyon yaptırmanız önemle rica olunur.

 

Fotoğraf © Muhsin Akgün


“CANAN TOLON: SEN SÖYLE” SERGİSİ 

31 Ocak Cuma, 13.00

İstanbul Modern

Ücretsiz*

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Lale Kart üyeleri, İstanbul Modern’in 2 Şubat’ta sona erecek “Canan Tolon: Sen Söyle” sergisinin rehberli turunda bir araya geliyor. Üyelere özel sergi turu, İstanbul Modern Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun karşılama konuşmasının ardından küratör eşliğinde devam edecek.

 

*Etkinlik kapasitesi 30 kişiyle sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz. Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir. 


ABDÜLMECİT EFENDİ KÖŞKÜ KAPILARINI SİYAH VE BEYAZ LALE KART ÜYELERİ İÇİN AÇIYOR

23 Aralık Pazartesi

11.00-13.00

Abdülmecit Efendi Köşkü 

Ücretsiz*

Lale Kart üyeleri 2019'u çok özel bir etkinlikle uğurluyor! Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören, Abdülmecit Efendi Köşkü’ndeki “İçimdeki Çocuk” sergisi, kapılarını 23 Aralık Pazartesi günü yalnızca Lale Kart üyeleri için açıyor. Ömer M. Koç’un kişisel koleksiyonundan bir seçki sunan serginin sanat danışmanı Károly Aliotti’nin üyelere eşlik edeceği ziyaret, Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri için 11.00-13.00 arasında gerçekleşiyor. Girişte kart kontrolü yapılacağından, Lale Kart'larınızı yanınızda bulundurmanızı rica ederiz. Çift kişilik rezervasyon için: rezervasyon.lalekart.org

 

ABDÜLMECİT EFENDİ KÖŞKÜ KAPILARINI TÜM LALE KART ÜYELERİ İÇİN AÇIYOR

23 Aralık Pazartesi

14.00-17.00
Abdülmecit Efendi Köşkü
Ücretsiz*

Lale Kart üyeleri 2019'u çok özel bir etkinlikle uğurluyor! Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören, Abdülmecit Efendi Köşkü’ndeki “İçimdeki Çocuk” sergisi, kapılarını 23 Aralık Pazartesi günü yalnızca Lale Kart üyeleri için açıyor. Ömer M. Koç’un kişisel koleksiyonundan bir seçki sunan sergiyi tüm Lale Kart üyeleri14.00-17.00 arasında ziyaret edebiliyor. Girişte kart kontrolü yapılacağından, Lale Kart'larınızı yanınızda bulundurmanızı rica ederiz. Çift kişilik rezervasyon için: rezervasyon.lalekart.org

SAKIP SABANCI MÜZESİ’NDE BİR AKŞAM: “AVNİ LİFİJ. ÇAĞININ YENİSİ” SERGİSİ 

7 Kasım Perşembe, 19.00-20.00

Sakıp Sabancı Müzesi

Ücretsiz*

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Sakıp Sabancı Müzesi, 7 Kasım Perşembe akşamı kapılarını yalnızca Lale Kart üyeleri için açıyor. 15 Ekim’de ziyarete açılan “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisini, rehber eşliğinde gezeceğiz. 1914 Kuşağı’nın en yenilikçi figürlerinden Hüseyin Avni Lifij’in sanatını ve hayatını, 1000’e yakın yağlıboya resim, etüt, desen, eskiz, poşad, fotoğraf, arşiv malzemesi ve kişisel eşyadan oluşan bir seçkinin ışığında, yakından tanımak isteyen üyelerimiz, bu buluşmayı kaçırmamalı. 

 

 *Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz. Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir. 


DEGÜSTATÖR BURKAY ADALIĞ İLE BİENAL BULUŞMASI

22 Ekim Salı ve 30 Ekim Çarşamba

Pera Müzesi

Bienal ziyareti: 19.30

Burkay Adalığ’ın sunumu: 20.00

Ücretsiz*

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Bu buluşmada, Pera Müzesi’nin yalnızca sizler için açılacağı iki özel gecede bienal eserlerinden bir seçkiyi rehber eşliğinde geziyor, ardından Türkiye’nin önde gelen degüstatörlerinden, Meleklerin Payının kurucusu Burkay Adalığ’ın ikramları eşliğindeki sunumuna katılıyoruz. 

 *Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz. Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir. 

DR. SEDAT BORNOVALI İLE ÖZEL TEKNE GEZİSİ: BOĞAZİÇİ, MİMARİ DOKU, SEMTLER VE YALILAR

20 Eylül Cuma

Ücretsiz *

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Ünlü rehber Dr. Sedat Bornovalı ile dolu dolu, özel bir Boğaziçi gezisine çıkıyoruz! 47. İstanbul Müzik Festivali gösteri sponsorları arasında yer alan Stoneline’ın desteğiyle, 20 Eylül Cuma günü, Bebek'ten hareketle Kandilli, Üsküdar, Kabataş ve Tarabya iskelelerine uğrayarak gerçekleştirilecek tekne gezisinde, Bornovalı'dan Boğaziçi'nin mimari dokusu, semtleri ve yalılarının hikâyesini dinleyeceğiz. Siyah Lale üyelerimize özel bu etkinlikte Şerif Yenen de aramızda olacak. Kapasite sınırlı olduğu için info@lalekart.org'dan rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

 

*Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz. Bu buluşma, Siyah Lale üyelerimize özeldir.


FİLMEKİMİ ÜYE SUNUMU

19 Eylül Perşembe

Kokteyl: 19.00-19.30 

Üye sunumu: 19.30-20.30

Film gösterimi: 20.30-20.40 

Atlas Sineması

*Ücretsiz

2019 Filmekimi programının kaçırılmaması gerekenlerini İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan’dan dinlemek için buluşuyoruz! Kokteylin ve program ayrıntılarını öğreneceğimiz üye sunumunun ardından Lanthimos’un son kısa filmi Nimic’i izliyoruz. Mekân kapasitesi sınırlı olduğu için rezervasyon.lalekart.org adresinden rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz. 

*Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz.


16. İSTANBUL BİENALİ ÜYE TURU

10 Eylül Salı, 14.30

MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi 

Ücretsiz* 

Rezervasyon: info@lalekart.org 

Kapasite: 30 kişi 

16. İstanbul Bienali, Yedinci Kıta teması altında 14 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Bienal kapsamında, dünyanın dört bir yanından sanatçıların ve sanatçı kolektifinin, insanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara odaklanan güncel sanat çalışmalarına ev sahipliği yapan MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ni, bienal sergileri üzerine eğitmen ve müzeolog Mine Küçük’ün liderliğinde özel eğitimlerini tamamlamış uzman rehberlerle geziyoruz. Festival direktörü Bige Örer ve festival küratörü Nicolas Bourriaud’nun, ön izlemenin ilk günü 10 Eylül Salı, saat 14.30’daki açılış konuşmalarının ardından, 14.45’te başlayacak rehberli tur için kapasite 30 kişiyle sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz. 

 

 *Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.


23. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ ÜYE SUNUMU

Tarih: 4 Eylül Çarşamba, 19.00-21.00

Cezayir

Ücretsiz*

Rezervasyon için: rezervasyon.lalekart.org

İstanbul Tiyatro Festivali direktörü Leman Yılmaz, Lale Kart üyelerimize özel bu buluşmada 13 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 23. İstanbul Tiyatro Festivali programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak. Bu buluşmada üyelerimiz festival broşürlerini de teslim alabilirler.

*Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz.

 

CYRILLE AIMEE / ELCHIN SHIRINOV TRIO KONSERİ ÖNCESİNDE SAKIP SABANCI MÜZESİ’Nİ ZİYARET EDİYORUZ

7 Temmuz Pazar, 19.00-20.00

Sakıp Sabancı Müzesi Atlı Köşk 

Emirgan

Ücretsiz*

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Sakıp Sabancı Müzesi kapılarını, normal kapanış saatinden sonra, “Cyrille Aimee / Elchin Shirinov Trio” konserine katılan Siyah ve Beyaz Lale Kart üyelerine özel olarak açıyor. Müzenin Atlı Köşk’te yer alan kalıcı koleksiyonlarını rehber eşliğinde gezeceğimiz turda rehberimiz, tur rutininin dışına çıkarak müzeyle ilgili çok özel bilgileri de üyelerle paylaşacak. Göreceğimiz koleksiyonlar arasında Resim, Kitap, Hat Koleksiyonları ve Sabancı ailesinin yaşam alanlarında olduğu gibi korunan çeşitli antikalar yer alıyor.

*Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir. Kapasite 25 kişi ile sınırlıdır.


BURÇAK BİNGÖL’Ü STÜDYOSUNDA ZİYARET EDİYORUZ

28 Mayıs Salı, 19.00

Galata

Ücretsiz*

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org 

 

15. İstanbul Bienali’nin en dikkat çeken sanatçılarından, seramik işleriyle tanıdığımız Burçak Bingöl’ü stüdyosunda ziyaret ediyoruz. Bu ziyaret esnasında yalnızca sanatçının üretimlerini, bizzat ortaya çıktıkları mekânda görmekle kalmayacak, aynı zamanda sanat pratiğini yakından tanıyacak, Dior markasıyla yaptığı yeni işbirliğinin ayrıntılarını öğrenecek, sanatçının İstanbul’la ve malzemeyle kurduğu ilişkiyi kendisinden dinleme fırsatını yakalayacağız. Kapasite 25 kişiyle sınırlıdır.

 

*Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.


ASKIYA SARI LALE BIRAKAN ÜYELERİMİZLE ZENGİN MUTFAĞINI İZLEMEYE GİDİYORUZ

15 Nisan, Pazartesi

DasDas

Metropol İstanbul, Atatürk Mahallesi, Ataşehir Bulv.

Ataşehir

19.45, DasDas Mutfak’ta buluşma

19.45-20.30, Çay-kahve ikramı

20.30, Zengin Mutfağı

15-16 Haziran 1970 olayları esnasında zengin bir ailenin yaşamını konu alan Zengin Mutfağı,  ilk defa 41 yıl önce, 1978’de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sergilenmişti. 40 yıl aradan sonra  Şener Şen’i yine aşçı Lütfü Usta rolüne taşıyan bu yeni Zengin Mutfağı yorumunu izlemek için  15 Nisan Pazartesi DasDas’a gidiyoruz.

Satışa çıktığı gibi tükenen biletlerini sizin için önceden, satış dönemi içinde aldığımız Zengin Mutfağı’nda bir araya gelmek isteyen üyelerimizden yalnızca bir isteğimiz var: Bir öğrenci için askıya Sarı Lale Kart bırakmaları. Askıya birden fazla Sarı Lale Kart bırakarak etkinliğe sevdiklerinizle birlikte katılabilmeniz de mümkün.

Olabildiğince fazla sayıda öğrenciyi sayenizde kültür-sanatla buluşturmak ve sizlerle DasDas’ta bir araya gelmek için sabırsızlanıyoruz.

Ayrıntılı bilgi için >> dasdas.com.tr

Askıya Sarı Lale Kart Bırak (225 TL)

Etkinlik kontenjanı sınırlıdır.

 

26. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ ÜYE BULUŞMASI

2 Nisan, Salı
Salon İKSV
19:00 - 19:30 Kokteyl
19:30 Sunum
Ücretsiz
Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: rezervasyon.lalekart.org

29 Haziran-18 Temmuz arasında düzenlenecek İstanbul Caz Festivali’nin üye buluşması 2 Nisan Salı günü Salon İKSV’de gerçekleşecek. Festival direktörü Harun İzer’in festival programını paylaşacağı buluşmada katılımcıları aynı zamanda sürpriz bir performans bekliyor. Mekân kapasitesi sınırlı olduğundan rezervasyon.lalekart.org adresinden rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.


BİRLİKTE GÜZEL: İBRAHİM SELİM'LE QUIZ NIGHT

27 Mart Çarşamba, 20.30
Ücretsiz
Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

38. İstanbul Film Festivali öncesinde tüm üyelerimizi İbrahim Selim ile gerçekleştireceğimiz Quiz Night etkinliğine bekliyoruz. Birlikte Güzel ikramları ve etkinlik sonrası DJ eşliğinde devam edecek partide ilk 10’a girecek üyelerimizi birbirinden farklı sürprizler bekliyor. Davetiyenizin isminize özel ve tek kişilik olacağı etkinlikte İKSV ve Lale Kart sosyal medya hesaplarından paylaşılmak üzere fotoğraf ve video çekimi yapılacaktır. Etkinlik ayakta gerçekleşecektir. Mekân kapasitemiz sınırlıdır.


38. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÜYE BULUŞMASI

13 Mart, Çarşamba 

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

38. İstanbul Film Festivali'nin kaçırılmaması gerekenlerini İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan'dan dinlemek isterseniz sizi 13 Mart Çarşamba akşamı ve yoğun ilgi üzerine 14 Mart Perşembe sabahı Nejat Eczacıbaşı Binası'nda yer alan Salon İKSV'ye bekliyoruz. Etkinlik iki oturumda gerçekleşecektir, mekân kapasitesi sınırlı olduğundan tercih ettiğiniz oturum için rezervasyon.lalekart.org adresinden rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

 


TANER CEYLAN İLE OLİMPOS SERGİLERİ SERİSİ, “PORTRE”

12 Mart Salı, 13.00 ve yoğun istek üzerine 15.00 

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Lale Kart üyelerimizle Cihangir’deki Sadık Paşa Konağı’nda, Olimpos Sergileri serisinin ilki olan Portre sergisini, serginin küratörü Taner Ceylan, İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer ve sergiye katılan sanatçılar eşliğinde geziyoruz. 12 Mart Salı, 13.00’te ve yoğun ilgi üzerine aynı gün saat 15.00'te yapılacak tura katılımınızla ilgili olarak bizi info@lalekart.org adresinden bilgilendirmenizi rica ederiz. Kapasite 25 kişi ile sınırlıdır. 

 


“PARAJANOV, SARKIS İLE” SERGİ ZİYARETİ

1 Mart Cuma, 17.00

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Pera Müzesi’ndeki “Parajanov, Sarkis ile” sergisini İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer eşliğinde ziyaret ediyoruz. 1 Mart Cuma 17.00’de düzenlenecek tura katılımızla ilgili bizi info@lalekart.org adresinden bilgilendirmenizi rica ederiz. Kapasite 25 kişi ile sınırlıdır.

Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.LEYLA GENCER BELGESEL GÖSTERİMİ 

21 Şubat Perşembe, 20.30

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Leyla Gencer: La Diva Turca belgesel gösterimi için İtalyan Kültür’de gerçekleştireceğimiz etkinlik, 21 Şubat Perşembe saat 19.30'da kokteylle başlayacak. Saat 20.30'daki belgesel gösteriminin ön konuşmasını İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak ve filmin yönetmeni Selçuk Metin gerçekleştirecek. Etkinliğe katılımınızla ilgili bizi info@lalekart.org adresinden bilgilendirmenizi rica ederiz.

 


İNCİ EVİNER STÜDYO ZİYARETİ 

18 Şubat Pazartesi, 14.30

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Sanatçı İnci Eviner’i, Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’ndaki sergisi öncesinde, stüdyosunda ziyaret ediyoruz. 18 Şubat Pazartesi 14.30’da, İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer eşliğinde, sanatçının Beyoğlu’ndaki stüdyosunda yapılacak tura katılımınızla ilgili bizi info@lalekart.org adresinden bilgilendirmenizi rica ederiz. Kapasite 25 kişi ile sınırlıdır. 

Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

 

İNCİ EVİNER BASIN TOPLANTISI

12 Şubat Salı, 18.30

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

Sanatçı İnci Eviner’in Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda sergileyeceği yeni eseri, 12 Şubat Salı saat 18.30’da, Salon İKSV’de düzenlenecek bir basın toplantısıyla tanıtılacak. Siyah Lale üyelerimizin davetli olduğu, ikramla devam edecek buluşmada sizi de aramızda görmeyi diler, katılımınızla ilgili bizi info@lalekart.org adresinden bilgilendirmenizi rica ederiz.

Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.


47. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ ÜYE BULUŞMASI

Şubat Çarşamba, 10.00

Ücretsiz

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: info@lalekart.org

11-30 Haziran arasında düzenlenecek İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da müziğe ve şehre farklı bakışlar sunmaya hazırlanıyor. Festivale konuk olacak dünyaca ünlü orkestraları ve solistleri İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya’dan dinleyeceğimiz üye buluşmamız, programın açıklanacağı basın toplantısının hemen ertesi günü, Çarşamba sabahı bir kahvaltıyla başlayacak ve ardından 11.00’de program sunumuyla devam edecek. Mekân kapasitesi sınırlı olduğundan rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.


Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

Fotoğraf © Muhsin Akgün 

 

17. FİLMEKİMİ ÜYE SUNUMU
24 Eylül Pazartesi, 18.00* ve 19.45*
Yapı Kredi Kültür Sanat Binası
Ücretsiz
Rezervasyon: rezervasyon.lalekart.org

Merakla beklenen Filmekimi programını festival direktöründen dinlemeye ne dersiniz? 24 Eylül akşamı Yapı Kredi Kültür Sanat binasında gerçekleşecek bu özel buluşmada, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan 5-14 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak Filmekimi’nin programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak. İki oturum olarak gerçekleşecek buluşmamız için rezervasyon.lalekart.org adresi üzerinden katılmak istediğiniz oturumu seçerek rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz.


*Etkinlik kapasitesi sınırlıdır.

 

4. İSTANBUL TASARIM BİENALİ ÜYE TURU
22 Eylül Cumartesi, 11.00
Yapı Kredi Kültür Sanat Binası
Ücretsiz*
Rezervasyon için: info@lalekart.org

4. İstanbul Tasarım Bienali, “Okullar Okulu” ana başlığıyla 4 Kasım’a kadar devam edecek. Bienali 22 Eylül Cumartesi sabahı, sergilenen işlerin ve kavramsal çerçevenin daha yakından deneyimlenmesine olanak sağlayacak bir turda, İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova ve bienalin küratörü Jan Boelen eşliğinde ziyaret edeceğiz.

 

*Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.
** Tur dili ingilizcedir.


22. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ ÜYE SUNUMU
7 Eylül Cuma, 19.00
Yapı Kredi Kültür Sanat Binası
Ücretsiz
Rezervasyon için: rezervasyon.lalekart.org

İstanbul Tiyatro Festivali direktörü Leman Yılmaz, Lale Kart üyelerimize özel bu buluşmada 17 Kasım - 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 22. İstanbul Tiyatro Festivali programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak. Bu buluşmada üyelerimiz festival broşürlerini de teslim alabilirler.

 

Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı önemle rica ederiz.

 

KÜRATÖRLERİ EŞLİĞİNDE "BOŞ EV" VE "ADA"
19 Haziran Salı, 11.00
Arter
Ücretsiz
Rezervasyon için: info@lalekart.org

Arter’de 16 Mart – 15 Temmuz tarihleri arasında Can Aytekin’in “Boş Ev” ve Ali Mahmut Demirel’in “Ada” başlıklı sergileri yer alıyor. Lale Kart üyelerimiz, sergileri “Boş Ev”in küratörü Eda Berkmen ve “Ada”nın küratörü Başak Doğa Temür eşliğinde gezme şansını yakalıyor. Tur boyunca küratörler, sergide yer alan eserlerden seçtikleri örnekler aracılığıyla sanatçıların pratikleri üzerine ayrıntılı bilgi verecekler. Sergiler hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.
Tur dili Türkçedir.

 

 

LEVENT ÇALIKOĞLU İLE “ANTHONY CRAGG: İNSAN DOĞASI”
22 Haziran Cuma, 11.00
İstanbul Modern
Ücretsiz*
Rezervasyon için: info@lalekart.org

İstanbul Modern Müze Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu, aynı zamanda müzenin geçici mekânında düzenlediği ilk süreli sergi “Anthony Cragg: İnsan Doğası”nın küratörü. Günümüz heykel sanatının en özgün ve yenilikçi isimlerinden, Britanyalı sanatçı Anthony Cragg’i ağırlayan sergiyi üyelerimize özel bir turda Levent Çalıkoğlu’ya birlikte gezme ve kendisinden dinleme fırsatını kaçırmayın.

*Bu etkinlik Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

 

25. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ ÜYE SUNUMU
11 Nisan Çarşamba, 19.00

The Marmara Pera
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

Özlediğimiz yaz aylarıyla birlikte İstanbul Caz Festivali de yaklaşıyor! 26 Haziran - 17 Temmuz arasında caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın hayranlık uyandıran seslerini ve daha birçok sürprizi caz severlerle buluşturacak 25. İstanbul Caz Festivali’yle ilgili ayrıntıları festival ekibinden dinlemek isterseniz, sizi program duyurusunun hemen ertesi günü gerçekleşecek üye buluşmamıza bekliyoruz. Etkinlikte sürpriz sanatçılarla bir mini konser de sizleri bekliyor.

 

 

37. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÜYE SUNUMU
19 Mart Pazartesi, 18.30
Yapı Kredi Kültür Sanat Binası
Ücretsiz
Rezervasyon: rezervasyon.lalekart.org

Merakla beklenen 37. İstanbul Film Festivali’nin kaçırılmaması gerekenlerini ve sürprizlerini festival direktöründen dinlemeye ne dersiniz? Bu özel bu buluşmada, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan 6- 17 Nisan tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festivalin programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak. Buluşmada ayrıca üyelerimiz 37. İstanbul Film Festivali kataloglarını teslim alabilecek.


Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

 

FINDIKZADE'DEN SAMATYA'YA
29 Ekim Pazar, 09.00
Taksim AKM önü
150 TL
Rezervasyon için: 360@lalekart.org

*Antonina Turizm işbirliğiyle

Fındıkzade; kentin kalbinden geçen ve tarihine giden yoldaki başlangıç noktamız. Fındıkzade’den rotamıza başlayıp Samatya’ya doğru yola çıktığımızda gördüğümüz şey; İstanbul’un sosyal, kültürel ve tarihi dokusunu anlatan bir kent özeti. Bu tarihi semtleri ve tarihe giden bu yolu semtlerin kendi ağzından duymak istiyorsanız sizleri de aramızda görmek isteriz.

Fiyata dâhil hizmetler: Rehberlik, öğle yemeği, kilise izinleri ve bağışları, ulaşım

 

15. İSTANBUL BİENALİ ÜYE TURU
1 Kasım Çarşamba, 11.00
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

15. İstanbul Bienali, iyi bir komşu temasıyla 12 Kasım’a kadar devam ediyor. Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in üstlendiği bienalde 32 ülkeden 56 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarından yola çıkan işleri sergileniyor. On beş sanatçının eserlerini sınıflarında, koridorlarında, merdiven sahanlıklarında ve eski balo salonunda ağırlayan Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nu 1 Kasım Çarşamba günü İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer eşliğinde ziyaret ediyoruz.
*Bu buluşma Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

 

CANAN İLE “KAF DAĞI’NIN ARDINDA”
21 Ekim Cumartesi, 11.00
Tur dili Türkçedir.
Katılım ücretsiz ve kontenjanla sınırlıdır.
Rezervasyon için: 360@lalekart.org

Arter’de 12 Eylül – 24 Aralık 2017 tarihleri arasında CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı sergisi yer alıyor. Lale Kart üyeleri, Arter’in tüm katlarına yayılan ve sanatçının pratiğine kapsamlı bir bakış niteliğini taşıyan serigiyi CANAN’ın eşliğinde gezme şansını yakalıyor. Tur boyunca sanatçı, kişisel sergisinde yer alan eserlerden seçtiği örnekler aracılığıyla sergi üzerine ayrıntılı bilgi verecek.

Sergi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


LEVENT ÇALIKOĞLU İLE “SANATÇI VE ZAMANI”
12 Ekim Perşembe, 11.30
İstanbul Modern
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

İstanbul Modern Müze Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu, aynı zamanda müzenin koleksiyon sergisi “Sanatçı ve Zamanı”nın küratörü. Türkiye’nin mihenktaşı düşünür ve edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerini bir çıkış noktası olarak belirleyen sergiyi üyelerimize özel bir turda Levent Çalıkoğlu’ya birlikte gezme ve kendisinden dinleme fırsatını kaçırmayın.

 

*Bu etkinlik Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.


İSTANBUL'UN YERALTI ARKEOLOJİSİ
30 Eylül Cumartesi (9.00)
Taksim AKM önü
180 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
* Antonina Turizm işbirliğiyle

Bu gezide mahzenler, sarnıçlar, gizemli antik yeraltı tünelleri ve zindanlarıyla İstanbul’un görünmeyen yüzünü keşfe çıkıyoruz. Farklı, bilinmeyen, görülmesi gereken bir dünyanın izini süreceğimiz güzergâh üzerinde çeşitli yeraltı zenginlikleri bizi bekliyor.

 

Fiyata dâhil hizmetler: uzman rehberlik, ulaşım, öğle yemeği, özel yapıların giriş izinleri için ödenen ücretler, ikram, tur kitapçığı

 

İSTANBUL GEZİLERİ: BANKALAR CADDESİ’NDEN KARAKÖY'E GALATA’NIN HİKÂYESİ
24 Eylül Pazar (09.00)
Galata Kulesi, Gündoğdu Kafe önü
120 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
* Antonina Turizm işbirliğiyle

Galata’yı, insanlarını; ticaret, sigorta, borsa, bankacılık tarihimizi yaşayarak tanıyacağımız bu gezide hem Karaköy'ü de gezecek, hem de Galata’nın kültür limanı SALT Galata da eski banka kasaları, tomar tomar Osmanlı paraları, eski hisse senetleri, tarihi figürlerin borç senetleriyle zenginleşen tarihi kapılarını bizler için açıyor.

 

Fiyata dâhil hizmetler: uzman rehberlik, kilise ve camilerdeki bağışlar, öğle yemeği, ikram, müze giriş ücretleri


21. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ ÜYE SUNUMU
28 Eylül Perşembe (19.00)
Salon İKSV
Ücretsiz
Rezervasyon: http://rezervasyon.lalekart.org/ 

İstanbul Tiyatro Festivali direktörü Leman Yılmaz, Lale Kart üyelerimize özel bu buluşmada 13- 26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 21. Tiyatro Festivali programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak. Bu buluşmada üyelerimiz festival broşürlerinizi teslim alabilirler. Festival broşürleri 27 Eylül itibariyle kuryeye verilecek.

 

  

 

15. İSTANBUL BİENALİ ÜYE TURU
14 Eylül Perşembe, 16.00
Pera Müzesi
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

15. İstanbul Bienali, iyi bir komşu temasıyla 16 Eylül’de açılıyor. Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in yaptığı bienalde 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlattığı işleri sergileniyor. 56 sanatçının bu bienal için özel olarak ürettiği 30 yeni eser ise ilk kez İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. Bienalin açılışından önce ön izleme günü olan 14 Eylül’de üyelerimize özel bir küratör buluşması ve ardından İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer eşliğinde gerçekleşecek bir turda buluşuyoruz. 
*Bu buluşma Siyah Lale üyelerimize özeldir.


FİLMEKİMİ ÜYE SUNUMU
18 Eylül Pazartesi, 19.30
Salon İKSV
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan, Lale Kart üyelerimize özel olarak gerçekleştirilen bu buluşmada 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Filmekimi programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak.

 

 

 

24. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ KAPANIŞ PARTİSİ
22 Temmuz Cumartesi, 22.30
Soho House İstanbul
Rezervasyon: info@lalekart.org
24. İstanbul Caz Festivali’nde şarkılar konuştu, 20.000 festival takipçisi, 50’nin üzerinde konserde, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 20 farklı mekânında izledi. Siz Lale Kart üyelerimizin gösterdiği ilgi ve destek için çok teşekkür eder, bütün üyelerimizi 22 Temmuz Cumartesi akşamı 22.30’da Soho House Istanbul’da gerçekleşecek festivalin kapanış partisine bekleriz. İstanbul Caz Festivali ekibi, Kerem A. & Muhsin Akgün’ün DJ kabinini paylaşacağı gecede gelin şarkıları konuşturmaya devam edelim!


 

 

SÖYLEŞİ: MICHAEL LEAGUE & MALIKA (BOKANTÉ)
18 Temmuz Salı, 19.30
Soho House İstanbul
Rezervasyon: info@lalekart.org
Güncel caz dünyasının son yıllardaki en gözde isimlerinden Snarky Puppy’nin lideri ve basçısı Michael League ve gruba Grammy’li albümleri Family Dinner, Vol.1’da eşlik eden Malika Tirolen, yeni toplulukları Bokanté ile İstanbul Caz Festivali kapsamında 19 Temmuz’da Beykoz Kundura’da verecekleri konser öncesinde Soho House İstanbul’da. Her saniyesi müziğe dokunacak bu söyleşide League ve Tirolen hem müzikseverlerin sorularını cevaplayacak hem de söyleşi sonrasında kısa bir akustik perfomans sergileyecek.KAHVALTI VE KONSER: TÜMER ULUÇINAR & ÜLKÜ AYBALA SUNAT
8 Temmuz Cumartesi, 11.00
Soho House İstanbul Allis

Hafta sonuna kahveli cazlı başlamak ister misiniz? Cumartesi sabahı 24. İstanbul Caz Festivali'nin yeni projesi Vitrin Türkiye Güncel Müzik Buluşması kapsamında gerçekleşecek bir kahvaltı ve konserde buluşuyoruz. Soho House İstanbul Allis'in kahvaltısı esnasında Tümer Uluçınar & Ülkü Aybala Sunat ikilisi de sıcak caz melodileriyle sahnede olacak.

*Kahvaltı bedeli 80 TL'dir.

 

 

 

ÖZEL GÖSTERİM: JUNUN
20 Haziran Salı, 21.00
Soho House İstanbul
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

24. İstanbul Caz Festivali’nde şarkılar konuşuyor, konserler sinemaya dokunuyor, Lale Kart üyeleri de film gösterimlerinde buluşuyor. 7 Temmuz’da Beykoz Kundura’da gerçekleşecek konserde, geleneksel Hint müziği, caz ve elektronik tınılarla kaynaşacak. Konsere gün sayarken ise, kayıtlarında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da yer aldığı proje hakkında, Paul Thomas Anderson’ın yönetmenliğini üstlendiği JUNUN adlı belgesel 20 Haziran Salı akşamı 21.00’de Soho Cinema’da gösterilecek.

2015 baharında, İsrailli müzisyen Shye Ben Tzur, yönetmen Paul Thomas Anderson ve Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood, “Rajasthan Express” müzisyenleri tarafından Hindistan’ın kuzeyindeki Mehrangarh Kalesi’nde ağırlandı. Amaçları, 15. yüzyıldan kalma bu kalede, Radiohead’ın yapımcısı Nigel Godrich’ın yardımlarıyla, Hindistan’ın dört bir yanından değerli müzisyenlerin katılımıyla, müzisyen, besteci ve şair Ben Tzur’un albümü üzerinde çalışmaktı. Grubun kalenin içinde kurulan stüdyoda geçirdikleri üç haftalık bu eşsiz ve coşkun buluşma aynı adlı bir albüm ve bir filmle, yani “aşkın deliliği” JUNUN’la sonuçlandı. samimi, kültürlerarası ve ruhsal bir müzik yolculuğu; insan ile doğa, gelenek ile çağdaş dünya, Doğu ile Batı’nın kavuşması niteliğindeki belgeseli İstanbul Caz Festivali ekibiyle izleme fırsatını kaçırmayın.

 

*Belgesel Türkçe altyazılı, 54 dakikadır. Mekân kapasitesi sınırlıdır, info@lalekart.org adresine bir e-posta göndererek rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.


AYASOFYA REHBERLİ TURU
16 Haziran Cuma, 16.00
Buluşma yeri: Ayasofya ana girişi
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org
*Cultrex (culture explorer) mobil uygulaması işbirliğiyle

Lale Kart üyeleri bu özel buluşmada İstanbul’un muhteşem Ayasofya’sını, ortaçağ tarihi / mimarisi uzmanı, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi, Cultrex mobil uygulaması ve Ayasofya turu yazarı Dr. Bratislav Pantelić rehberliğinde geziyor. Ayasofya’nın Bizans ve Osmanlı dönemlerini kapsayan 1500 yıllık hikayesini, sanatsal ve mimari özelliklerini dinleyeceğimiz turda, İmparator Jüstinyen’in, daha önce görülmemiş görkemde bir bina inşa etmesine sebep olan tarihi olayları inceleyeceğiz. Turda ayrıca Avrupa sanatının en büyük başarıları arasında sayılan, büyüleyici mozaiklerine de daha yakından bakacağız.

*Tur yaklaşık 1,5 saat sürecek ve İngilizce olacaktır. Simultane tercüme olmamakla birlikte katılımcıların sorularını cevaplamak üzere Türkçe bilen bir uzman da turda bulunacaktır.

 

**Etkinlik kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.


ÖZEL GÖSTERİM: LA BÚSQUEDA
13 Haziran Salı, 21.30
Soho House İstanbul
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

24. İstanbul Caz Festivali’nde şarkılar konuşuyor, konserler sinemaya dokunuyor. 8 Temmuz’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek çok özel projede flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucía’ya hepsi birbirinden değerli müzisyenlerle bir saygı duruşu gerçekleşecek. Konsere gün sayarken ise, Paco de Lucía’nın müzikal kariyerini mercek altına alan, flamenkoya katkılarını inceleyen Paco de Lucía: La Búsqueda belgeseli Soho Cinema’da gösterilecek. Lucía’nın oğlunun yönetmenliğini üstlendiği, Goya En İyi Belgesel Ödülü sahibi belgesel, flamenko ustasıyla röportajlar, konser, stüdyo görüntüleri ve çok daha fazlasıyla gitar virtüözünün ne kadar mütevazi olduğunu gözler önüne seriyor. Paco de Lucía belgeseli olduğu kadar başlı başına bir flamenko antolojisi bile sayılan bu belgeseli İstanbul Caz Festivali ekibiyle izleme fırsatını kaçırmayın.

 

*Mekân kapasitesi sınırlıdır, rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz. Belgesel İngilizce altyazılı ve 95 dakikadır.


KAPALIÇARŞI'NIN HİKÂYESİ
13 Mayıs Cumartesi, 09.00
Buluşma yeri: Çemberlitaş tramvay durağı
125 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

İstanbul’u keşfe çıktığımız turlarımızda sıradaki durağımız Kapalıçarşı. Bu turda Kapalıçarşı'nın şaşkınlık verici hikâyesi eşliğinde tarihi hanlar ve çarşıların hazinelerini keşfedecek, bilinmeyen ve ufkumuzu açacak bir tarihe tanıklık edeceğiz. Kapalıçarşı'nın adını aldığı günlere doğru zamanda yolculuğa çıkıp, ticaretin semtlere nasıl isim verdiğini öğreneceğiz. Bugün değerli taşların, parıltılı madenlerin, Osmanlı ve Türk mutfağının benzersiz kokulu baharatlarının, şekerlerinin ve görkemli dokumalarının mabedi olan bu merkezi, yeniden ve gerçekten tanıyacağız.

Fiyata dâhil hizmetler: Uzman rehberlik, kahvaltılık ikramı, öğle yemeği

Güzergâh: Nuruosmaniye Camii, Valide Han, Büyük Yeni Han, Kürkçüler Çarşısı, Sandal Bedesteni, Şark Kahvesi, Beyazid Meydan, Sahaflar Çarşısı, Mısır Çarşısı ve çok daha fazlası

ÖZEL GÖSTERİM: '93 YAZI
14 Mayıs Pazar, 15.00
İstanbul Modern
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org
*İstanbul Modern işbirliğiyle

 

Lale Kart üyeleri Anneler Günü'nde 36. İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü kazanan '93 Yazı filminin gösteriminde buluşuyor. Festivalde oldukça ses getiren, günün anlam ve önemine değinen bu duygu yüklü film ruhunuza dokunacak.

 


TRUVA - KAZ DAĞLARI - ASSOS - EDREMİT KÜLTÜR TURU
5-7 Mayıs, 2 gece 3 gün
1000 TL (iki kişilik odada tek kişi konaklama)
Rezervasyon: 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

2500 yıllık yerleşime ev sahipliği yapan bir köyde uyanacağınız, Kaz Dağlarında sağlıkla nefes alıp, köy meydanında yüzlerce yıllık görkemli çınar ağaçları altında kahvenizi yudumlarken kışın, şehrin yorgunluğunu atacağınız, keyifli bir tur sizleri bekliyor.

 

 

 


BOĞAZİÇİ'NİN YALILARI, HALİÇ'İN KÖŞKLERİ
23 Nisan Pazar, 09.00
Haliç vapur iskelesi
175 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

Harika bir manzara ile yaşanmışlıkları, efsanelerle sonsuz maviliği, tarih ile şehrin yeşilini, eşi bulunmaz bir derinlik ve kapsamda birleştiren bu turumuzda, Haliç ve Boğaziçi’ni yakından tanıyacak, köşk ve yalılarını, mimarileri ve duvarlarına sinen anıları ile gezecek, İstanbul’un bitki ve ağaçlarını öğreneceğiz. Gelin İstanbul’u denizden selamlayalım, masmavi bir öyküye yelken açalım.


Güzergâh: Süleymaniye Camii, Fener Rum Patrikhanesi, Feshane, Kasımpaşa Tersanesi, Rumeli Kavağı, Anadolu Kavağı

Pakete dâhil hizmetler: Özel tekne ile gezi, Haliç ve Boğaziçi alanında uzman rehberlik, kahvaltılık ikramı, öğle yemeği 

 

24. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ ÜYE SUNUMU
29 Mart Çarşamba, 19.00
Nejat Eczacıbaşı Binası, Teras Kat
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

Özlediğimiz yaz aylarıyla birlikte İstanbul Caz Festivali de yaklaşıyor. 4-20 Temmuz arasında caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın hayranlık uyandıran seslerini ve daha birçok sürprizi cazseverlerle buluşturacak 24. İstanbul Caz Festivali’nin öne çıkanlarını festival direktörü Pelin Opcin’den dinlemek için sizleri üye buluşmamıza bekliyoruz.

  

 

36. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÜYE SUNUMU
17 Mart Cuma, 19.30
Soho House İstanbul
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

Merakla beklenen 36. İstanbul Film Festivali’nin kaçırılmaması gerekenlerini ve sürprizlerini festival direktöründen dinlemeye ne dersiniz? Lale Kart üyelerimize özel bu buluşmada, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, 5-15 Nisan tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festivalin programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak. Buluşmada ayrıca üyelerimiz 36. İstanbul Film Festivali kataloglarını teslim alabilecek.

 

 

45. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ ÖZEL BULUŞMASI 
16 Şubat Perşembe (10.00) 
The Marmara Pera 
*Rezervasyon: info@lalekart.org 

Bu özel buluşmada, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak, 29 Mayıs-21 Haziran 2017 tarihlerinde “Sıradışı” teması etrafında şekillenen ve alternatif yaklaşımlar, disiplinlerarası geçişler, sıradışı mekânlarda yepyeni konser deneyimleri sunacak festivalin programını Siyah ve Beyaz Lale üyelerimizle paylaşacak. 

*Bu etkinlik, Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

 

 

 

İSTANBUL’DA LEZZET YOLCULUĞU: SUSAMLI SİMİTİN ÇITIR KOKULU BÜYÜSÜNDEN, TÜRK MUTFAĞI’NIN SIRLARINA
12 Şubat Pazar
Tophane Tramvay Durağı Önü (09.30)
210 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

Türk Mutfağı mis kokulu bir deryadır. Çeşit çeşit sebze ve etin, mis kokan baharatın aşkından doğar. Tane tane hazırlanan sebzelerin soğan halkalarıyla ve bir tutam maydanoz veya fesleğenle buluştuğu anda duyulan koku, pişen aşkın ilk habercisidir... Türk Mutfağı derin bir aşkla yoğrulur ve sofralara hazır hale getirilir. Sizleri işte bu lezzet ve nefasetin peşinde dopdolu geçecek bir güne; yüzyıllardır Rum, Yahudi, Arnavut, Süryani, Bulgar, Ermeni, Kafkas ve Arap mutfağından aldığı destekle dünyanın en bilinen mutfaklarından biri haline gelen Türk Mutfağı’nı keşfedeceğimiz bir yolculuğa davet ediyoruz.

Fiyata dâhil hizmetler: Uzman rehberlik, Tarihi Boğazkesen Simit Fırını’nda simit yapılışının izlenmesi, simit ikramı, Özkonak Pastanesi’nde kaymak ve çay, Asri Turşucu’da turşu suyu ikramı, Hacı Abdullah Restoran’da tandır kebabı, lakerda ikramı, Beyoğlu Üç Yıldız Şekerlemecisi’nde Rum çevirme tatlısı ikramı, Megusta Pera tadımı, topik ikramı, Beyoğlu Sabırtaşı’nda bir adet içli köfte tadımı, Sefarad mutfağına ait tuzlu, tatlı ve çay-kahve ikramı. 

 

SALON ÜYE SUNUMU
20 Ocak Cuma, 19.00
Nejat Eczacıbaşı Binası, Teras Kat
Ücretsiz
LCV: info@lalekart.org

Siz değerli Lale Kart üyelerimizi, 20 Ocak Cuma akşamı 19.00’da Nejat Eczacıbaşı Binası’nın teras katında size özel gerçekleşecek bir buluşmaya davet ediyoruz. Bu buluşmada Salon’un eş direktörleri Deniz Kuzuoğlu ve Egemen Eti, Riff Cohen’den Souad Massi’ye, The Wanton Bishops’tan The Radio Dept’e, Salon'un dopdolu 2017 programını anlatacak. Bu buluşmaya katılan üyelerimizi aynı akşam 22.00’de başlayacak olan Lara Di Lara konserine davet ediyoruz. 123’ün vokalisti olarak tanıdığımız Dilara Sakpınar, kendi hikâyelerini anlattığı konserinde sahnede olacak. 

 

İSTANBUL’UN DENİZ FENERLERİ
18 Aralık Pazar
Taksim AKM Önü (08.00)
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi Önü (08.30)
225 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

İstanbul şehrinin sessiz bekçileri, deniz fenerleri. Deniz fenerlerinin kapitülasyonlar tarihi içindeki öneminden, deniz fenerlerinin aydınlatma teknolojisinin zeytinyağından ışığı onlarca kilometre uzağa yansıtan billur gibi kristallere doğru gelişimine, İstanbul'daki deniz fenerleriyle yurtdışındaki deniz fenerlerinin karşılaştırmalı hikayelerinden, soğuk ve puslu havada sis düdüğünü dinleme ayrıcalığına kadar her yanıyla sizi kış günlerinde içinizi ısıtacak bu tura bekliyoruz.

 

LEZZET BULUŞMALARI: ANADOLU HAZİNELERİ
12 Aralık Pazartesi, 19.00
Kav Butik Nişantaşı
Ücretsiz*
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Lezzet Buluşmaları serisinin daha önce yoğun ilgiyle karşılanan bu etkinliği, kaçıranlar ve doyamayanlar için tekrar Kav Butik Nişantaşı’nda. Anadolu’nun üzümleri ile yerel Anadolu peynirlerinin eşsiz lezzet uyumuna tanık olacağımız buluşmaya, tadım uzmanı Levon Bağış’ın anlatımı ve hikâyeleri eşlik ediyor.


LEZZET BULUŞMALARI: ANADOLU HAZİNELERİ
5 Aralık Pazartesi, 17.00
Kav Butik Nişantaşı
Ücretsiz*
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Lezzet Buluşmaları serisinin daha önce yoğun ilgiyle karşılanan bu etkinliği, kaçıranlar ve doyamayanlar için tekrar Kav Butik Nişantaşı’nda. Anadolu’nun üzümleri ile yerel Anadolu peynirlerinin eşsiz lezzet uyumuna tanık olacağımız buluşmaya, tadım uzmanı Levon Bağış’ın anlatımı ve hikâyeleri eşlik ediyor. 

 

YAZARLARLA EDEBİYAT TURLARI: MARİO LEVİ SİZE PANDİSPANYA YAPTI
20 Kasım Pazar (09.30)
Buluşma Yeri: Galata Kulesi önü
225 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
* Antonina Turizm işbirliğiyle

Bir romanın sayfalarında gezinmek, romanı besleyen mekânlarda kahramanlardan biri olmak... Ama en önemlisi, romanı, onu yaratandan dinlemek… Bu gezide, İstanbul edebiyatının duayenlerinden Mario Levi’yle birlikte, “Size Pandispanya Yaptım” kitabının izinde Galata sokaklarını turluyor, pandispanya tariflerinden esinle yazarın Galata’da mesken anılarına doğru edebiyat yüklü bir yolculuğa çıkıyoruz. Geçtiğimiz kış büyük ilgi gören bu etkinliğin tekrarında sizleri tekrar buluşmaya çağırıyoruz.

 

* Uzman rehberlik, kahvaltılık atıştırmalıklar, Neve Şalom giriş ücreti ve izinler, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi giriş ücretleri ve öğle yemeği ücrete dahildir. 


KUZGUNCUK'TAN KANLICA'YA
23 Ekim Pazar
Taksim AKM 08:30
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi 09:00
165 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Her dönemdeki farklı hikâyeleriyle gizemini koruyan Kız Kulesi’nin, küçük bir adacığın üzerinde nasıl inşa edildiğini ve gerçek hikâyesini biliyor musunuz? Birçok diziye set olmuş Kuzguncuk’ta bir camii ile kilisenin yıllardır süren arkadaşlığının hikâyesini dinledinizmui? Sizi, Çengelköy’de 780 yıllık çınar ağacının altında çay içmenin keyfine varmaya, Kuleli Askeri Lisesi’nin Fatih Sultan Mehmet’ten günümüze kadar geçirdiği süreçleri öğrenmeye ve Anadolu Hisarı’nın heybetli görünümünü, eşsiz boğaz manzarasını seyretmeye davet ediyoruz.

Ulaşım, uzman rehberlik, sabah kahvaltılık poğaça, öğle yemeği ve çay ikramı ücrete dahildir.

 

KADIKÖY MODA ARASINDA, KHALKEDON'A BİR YOLCULUK
30 Ekim Pazar, 09.00
Kadıköy Saray Muhallebicisi Önü
150 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Şehrin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Kadıköy, nam-ı diğer Khalkedon, gösterişli bir mitolojiye, derin bir tarihe ve dur durak bilmeden gelişen bir kültüre sahip, ender semtlerden biri. Yeldeğirmeni Mahallesi, Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi, Paris Mahallesi, Osman Ağa Camii, Halid Ağa Çeşmesi gibi semtin onlarca tarihi ibadethane, okul, apartman ve mahallesinin de güzergâhımızda yer aldığı bu turda, Kadıköy'ü tüm farklı yönleri ile özümseyeceğiz.


Sabah kahvaltılık poğaça, uzman rehberlik, kilise ve camilerdeki bağışlar, öğle yemeği ve çay ikramı ücrete dahildir. 

 

LEVENT ÇALIKOĞLU İLE “İNCİ EVİNER RETROSPEKTİFİ: İÇİNDE KİM VAR?”
27 Eylül Salı, 11.00
İstanbul Modern
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org

İstanbul Modern’in direktörü Levent Çalıkoğlu, aynı zamanda müzenin güncel retrospektif sergisi “İnci Eviner Restrospektifi: İçinde Kim Var?”ın da küratörü. Sergi, sanatçının 1980’li yıllardan günümüze uzanan yaratım sürecini bir araya getiriyor. Eviner’in desenden resme, videodan yerleştirmeye, fotoğraftan heykele uzanan zengin ifade arayışının gelişim ve dönüşümünü görünür kılıyor. Eviner’in sanatsal birikimini kronolojik bir akış yerine, geçmiş ile şimdiyi birbiri içerisine konumlandıran ve farklı bir kurgu ile izleyiciye sunan sergiyi sadece Lale Kart üyelerimize özel olarak Levent Çalıkoğlu’ya birlikte gezme ve kendisinden dinleme fırsatını kaçırmayın.

 

*Bu etkinlik, Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

 

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: HEYBELİADA'DA DUYULARIN BULUŞMASI
24 Eylül Cumartesi, 10.30-14.00
Heybeliada
150 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

360’ın en çok ilgi gören etkinliklerinden olan, rota tasarımı ve moderatörlüğünü Cansu Şekular'ın yaptığı Koku Yürüyüşleri, yoğun talep üzerine geçtiğimiz yıl gerçekleşen özel bir rotanın tekrarıyla devam ediyor. Bu rota, Prens Adaları’nın en yeşilinde, kültür, mekân ve koku başlıkları altında sizlere koku keşifleriyle birlikte duyusal ve duygusal bir deneyim sunuyor.

* Etkinlik katılımcı sayısı sınırlıdır, yürüyüş rotalarında alınacak yemekler katılımcılara aittir. Etkinlik günü parfüm, saç spreyi gibi kokulu bakım ürünleri kullanmamanızı rica ederiz.

 

İSTANBUL GEZİLERİ: FENER’DEN BALAT’A GÖRKEMLİ BİR MİMARİ
25 Eylül Pazar, 09.30
Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi Önü
120 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

Hem Bizans, hem de Osmanlı döneminin en önemli iskan yerlerinden, İstanbul’un en kozmopolit semtinin ara sokaklarında dopdolu bir Pazar sabahı geçirmeye çağırılıyorsunuz. Rum mimarisi şirin evler, tarihi Fener Rum Patrikhanesi, Seferadların hüznünü taşıyan, İstanbul’un ortasında Kudüs havası yaşatan Balat… Sırlarını sizlerle paylaşacağımız bu Nefs-i İstanbul turunda siz de bizimle olun.

*Sabah kahvaltılık poğaça ve çay, uzman rehberlik, kilise ve camilerdeki bağışla ve öğle yemeği ücrete dâhildir.


FİLMEKİMİ ÜYE SUNUMU
22 Eylül Perşembe, 19.30
Salon İKSV
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org

İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan, Lale Kart üyelerimize özel olarak gerçekleştirilen bu buluşmada 29 Eylül-8 Ekim arasında gerçekleştirilecek Filmekimi programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak.

 

 

 

KOKU MARATONU 5: PERA’DA SOSYALLEŞME ARACI OLARAK MÜZİK
22 Haziran Çarşamba (15.00-18.00)
Pera Palas Oteli Lobisi
165 TL

İstanbul Müzik Festivali'nin bitimine doğru, "Richard Galliano & Sylvain Luc: Edith Piaf’a Saygı” konseri öncesi bu kez Pera'dayız: İstanbul'da müziğin Avrupai biçimlerle sunulduğu ve dinlendiği, yeni müziklerin ve kokuların şehir hayatına eklendiği, Haliç'in “karşı kıyısı”nda. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İstanbul halkının yeni müzik türleriyle tanışmaya başladığı Batılı merkezi olur Pera. Rota boyunca “İstanbul'un bir dönem Doğu'nun Paris'i olarak anılmasına neden olan şöhreti nereden kaynaklanıyor?” sorusunun cevabını arıyoruz. Bu rota aracılığıyla görünenin arkasındaki görünmeyene koku duyusu ile bakarak müzik ve Pera’da beraberinde getirdiği yeni gündelik hayat alışkanlıklarının içerisindeki koku kültürüne bakıyoruz.

 

KOKU MARATONU 4: VENEDİK BAROK ORKESTRASI & PATRICIA PETIBON
20 Haziran Pazartesi (14.00-18.30)
Hasköy, Café du Levant (Rahmi Koç Müzesi)
210 TL

Barok dönemde İstanbul’un çehresi, Levanten tüccarların şehre getirdiği yeni alışkanlıklar, müzikler, kokularla değişime uğrar. Değişim, Haliç’teki limanlardan inen mallarla başlar. Levantenler, 17. yüzyıldan beri kendi kültürlerini, müzik aletlerini de Doğu'nun bu mistik başkentine getirmişlerdir. Burada aynı zamanda Osmanlı müziğinin formları ve kullanılan enstrümanlarıyla tanışırlar. Haliç’in iki kıyısı boyunca seyahat ederken, hem Doğu hem Batı kültürlerinin şehirdeki birlikteliğini, Barok dönem sırasında iç içe geçen müzik türleri ve geleneklerini kokular ile birlikte ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak eşliğinde ele alıyoruz.

*Topkapı Müzesi’ne giriş bedeli olan 30 TL, tur ücretine dâhil değildir.
**Turun kapanış destinasyonu olan Yeşil Ev’de yapılacak yiyecek ve içecek harcamaları katılımcılara aittir.


KOKU MARATONU 3: TANGO NUEVO
16 Haziran Perşembe (15.00-18.30)
Grand Tarabya Oteli Lobisi
175 TL


İstanbul kentsel çekirdeğinin etrafında, etkileyici topografik görüntüler sunan Boğaziçi, tarih boyunca kent insanına sayısız kaçış yeri sağlayan bir terapi aksı oluşturdu. Bu su vadisinin şüphesiz en dingin koylarından birinde konumlandığı için antik devirde bir tedavi merkezi olarak ünlenen Tarabya, çağlar boyunca bedensel ve ruhsal iyileşmenin sağlandığı yöre olarak önemini korudu. Balık lokantalarından müzikhollere uzanan yeme-içme, eğlence ve müzik kültürü ise belki de bu iyileşme sürecini yaşatan en önemli duraklar olageldi.

Tarabya’da Tango’nun yaratıcı melodilerini dinleyeceğimiz bir günde, koku rotamızı bu Boğaz köyüne çeviriyoruz. Bu rotada, yemeğin, dansın, müziğin hiçbir zaman kaybolmadığı Tarabya’nın geçmişinde, sosyal sınıf farklılıklarından doğan bir müziği ve bu müziğin beraberinde taşıdığı kültürel kodların peşine düşüyoruz. Bugün bölgenin endemik bitki örtüsünün ve sonradan bu örtünün üzerine eklenen egzotik bahçeler ve kent yaşamının kargaşasında fark etmediğimiz kokular da bu rotada bizleri bekliyor. İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak da turda bize eşlik ediyor.


KOKU MARATONU 2: KLASİK MÜZİK EĞİTİMİNİN PERDE ARKASINDAKİ DÜNYA, ENSTRÜMANLAR 
7 Haziran Salı (14.00-18.00)
MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Girişi
195 TL


Yaşayan en büyük piyanistlerden Murray Perahia'nın Aya İrini Müzesi'ndeki icrasına tanıklık edeceğimiz festivalin bu gününde, Dolmabahçe Sarayı bünyesinde konumlanan MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda müzisyen olmak için yetişen gençleri, ilk ders gördükleri sınıflardan sahnelere taşıyan bu eğitim mecrasına pusulamızı çevirerek, klasik müzik eğitiminin bileşenlerini kokularıyla inceliyoruz. Bu rotada, müzisyenlerin dünyasına odaklanarak, o dünyayı oluşturan her bir enstrümanı ve özelliklerini kendilerine has kokularıyla tanıyacak, "Academy of St Martin in the Fields & Murray Perahia" konserinde icra edilecek eserlere de yer yer göndermeler yapacağız.


KOKU MARATONU 1: BİR YAZ GECESİ RÜYASI
3 Haziran Cuma (14.00-18.00)
Sarayburnu Atatürk Heykeli Önü
185 TL


İstanbul Müzik Festivali'nin bu yılki temasını oluşturan Shakespeare'in büyüsüne katılmak üzere, İstanbul'un antik akropolünde Sarayburnu ile Aya İrini arasında koku duyusu aracılığıyla bir seyahate çıkıyoruz. Shakespeare’in en renkli oyunlarından Bir Yaz Gecesi Rüyası için Mendelssohn’un bestelediği ve aynı akşam Aya İrini Müzesi’nde Orchestra of the Swan tarafından seslendirilecek keman konçertosunun verdiği ilhamla, eserin ana temasını oluşturan Antik Yunan sitesinde “gündelik hayat” ve bu hayatın içinde yer alan aşk, evlilik ve halk masallarını koku duyusuyla deneyimleyeceğiz. "Orchestra of the Swan: Bir Yaz Gecesi Rüyası” konseri öncesindeki bu deneyimde Shakespeare’in oyunundan koku ve gündelik hayat ile ilgili okuma kesitleri de yapılacak.


İSTANBUL GEZİLERİ: İSTANBUL'DA MÜZİK TARİHİNE YOLCULUK 2
28 Mayıs Cumartesi (09.00)
Taksim AKM Önü
195 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
* Antonina Turizm işbirliğiyle


Antonina Turizm ve Lale Kart 360, 44. İstanbul Müzik Festivali’ne özel bir tur daha düzenliyor. Tur dahilinde Türk müziği teorisinin ustalarından Dimitri Kantemir’in evi, Donizetti Paşa’nın türbesi, sanat ve medeniyet mabedi AKM, Tanzimat döneminin en önemli sanat olaylarına sahne olan Naum Tiyatrosu, görkemli binası ve tarihiyle Elhamra Tiyatrosu ve Yıldız Sarayı Tiyatrosu gibi şehrin iki yakasında yüzyıllardır müziğe kucak açan duraklar gezilecek. Bu tur sayesinde tınıların büyüsüne kapılarak İstanbul’a notaların penceresinden bakacağız.Güzergâh: Balat’ta Dimitri Kantemir’in Evi, Dede Efendi Evi, Yıldız Saray Tiyatrosu, AKM, Donizetti Paşa’nın mezarı, İstanbul Radyosu, Maksim Gazinosu, Naum Tiyatrosu, Ses Tiyatrosu, Elhamra Tiyatrosu, Franz Lizst’in kaldığı ev, Nejat Eczacıbaşı Binası.


KONUK ETKİNLİK: PİTORESK İSTANBUL
22 Mayıs'a kadar
İstanbul Deniz Müzesi

Dünyaca ünlü ressamların eserleri günümüz teknolojisiyle buluşuyor, eşsiz eserler canlanıyor. 19. yy. ressam seyyahlarından Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve ressam Ayvazovski’nin İstanbul’u “dijital seyahatnameler” olarak dev boyutlu perdelerde canlanıyor. 200 yıl öncesine gizemli ve çok özel bir yolculuk olan Pitoresk İstanbul dijital sergisi için 5 Lale Kart üyemize çift kişilik davetiye veriyoruz. 

 

 

 

 

İSTANBUL GEZİLERİ: MÜZİK FESTİVALİ’NE DOĞRU AYASOFYA VE ÇEVRE ARKEOLOJİSİ
22 Mayıs Pazar (09.00)
Ayasofya Müzesi
165 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
* Antonina Turizm işbirliğiyle

İstanbul Müzik Festivali’ne günler kala, festivale ev sahipliği yapacak Aya İrini Müzesi ve Ayasofya çevresini, serüven yüklü, baş döndüren bir film gibi yaşayacağız. Gezide, semtin her taşında gizli hikâyeleri, sürpriz bir konuktan detayları ile dinleyecek, ayrıca mimari, sanatsal ve tarihsel olarak paha biçilemez yapıları tanıyacağız. Eşsiz Ayasofya Müzesi, solukları kesen Yerebatan Sarnıcı, şaheser niteliğindeki Sokullu Mehmet Paşa Camii, Aya İrini Hipodrom, Alman Çeşmesi, Ayia Eufemia, Sultan Ahmed Külliyesi, Spendone ve Küçük Ayasofya Camii ise ritmini hiç yitirmeyen tarihi filmimizin unutulmaz mekânları olacak.

 

35. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÖZEL GÖSTERİMİ

30 Nisan Cumartesi (15.00)
İstanbul Modern
Ücretsiz*
Rezervasyon: info@lalekart.org


 

Festival’de kaçırdım diye üzülmeyin. 35. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışması’nda Altın Lale’yi almaya hak kazanacak film, Lale Kart üyeleri için ücretsiz bir ek gösterimle İstanbul Modern’de olacak. Kontenjan sınırlı olduğundan rezervasyon yapmanızı rica ederiz.

 


İSTANBUL GEZİLERİ: BANKALAR CADDESİ’NDEN İKSV’YE GALATA’NIN HİKÂYESİ
23 Nisan Cumartesi (09.00)
Galata Kulesi
140 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
* Antonina Turizm işbirliğiyle

İstanbul Gezileri’nin bu durağında istikâmet, İstanbul’da ticaret ve bankacılığın ilk filiz verdiği, mimari ve coğrafi dokusuyla yüzyıllardır önemini yitirmemiş, şimdiyse tartışmasız bir kültür-sanat merkezi olan kent içinde bir kent, Galata. Sizleri, tarihteki insanları, ticaret, sigorta, borsa ve bankacılık tarihiyle Galata’yı keşfetmeye ve mekânlarını dokunarak yaşamaya davet ediyoruz. Üstelik Galata’nın yeni kültür limanı SALT Galata da eski banka kasaları, tomar tomar Osmanlı paraları, eski hisse senetleri, meşhurların borç senetleriyle zenginleşen tarihi arşivinin kapılarını bizler için açıyor. 
Güzergâh: Galata Kulesi (Dışarıdan), Doğan Apartmanı, Kırım Kilisesi, Barın Yurdu, Türk Ortodoks Patrikhanesi, Ermeni Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Sen Benoit Fransız Okulu, Yeraltı Camii, Karantina Binası, Kemankeş Mustafa Paşa Camii, Abed Han, Karaköy Palas, Minerva Han, Nordstern Han, Rustem Paşa Hanı (Kurşunlu Han), Galata Bedesteni, Arap Camii, Yanık Kapı, Sen Piyer Hanı, Podestat Binası, Sen Piyer ve Pol Kilisesi, Voyvoda Caddesi, Kamondo Merdivenleri, Osmanlı Bankası Binası (SALT Galata)


LEZZET BULUŞMALARI: ANADOLU HAZİNELERİ
15 Nisan Cuma (17.00)
Kav Butik Nişantaşı
Ücretsiz*
Rezervasyon: info@lalekart.org

 


Lezzet Buluşmaları serisinin daha önce yoğun ilgiyle karşılanan bu etkinliği, kaçıranlar ve doyamayanlar için tekrar Kav Butik Nişantaşı’nda. Anadolu’nun üzümleri ile yerel Anadolu peynirlerinin eşsiz lezzet uyumuna tanık olacağımız buluşmaya, tadım uzmanı Levon Bağış’ın anlatımı ve hikâyeleri eşlik ediyor.

 

 

BURAK GÖRAL İLE ÇOCUKLAR İÇİN FİLM SEÇME REHBERİ
9 Nisan Cumartesi (13.00)
Pera Müzesi
Ücretsiz*
Rezervasyon: 360@lalekart.org


 

Sinema çocuklarımız için sadece bir eğlence aracı değil, hayatı daha iyi anlamalarına yardımcı olan bir sanat. Peki onları doğru filmlerle nasıl buluşturacağız? Hangi çağlarında hangi filmleri izleteceğiz? Yaşlarına uygun olmayan ya da iç dünyalarına pozitif etki sağlamayan filmleri nasıl ayırt edeceğiz? Film eleştirmeni ve senarist Burak Göral’ın “çocuk ve sinema” üzerine anlatacaklarına kulak verin...


LEZZET BULUŞMALARI: ANADOLU HAZİNELERİ
30 Mart Çarşamba (17.00)
Kav Butik Nişantaşı
Ücretsiz*
Rezervasyon: info@lalekart.org

Kav Butik Nişantaşı'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek "Lezzet Buluşmaları" serisine lezzetlerin tadımı ve eğitimi alanında uzmanlaşan Levon Bağış'ın anlatımı ve hikâyeleri eşlik ediyor.

 

 

 

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: GEDİKPAŞA KOKULARI
2 Nisan Cumartesi (10.00)
Çemberlitaş Hamamı
110 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Lale Kartlılar, 2016’da, Cansu Şekular moderatörlüğündeki Koku Yürüyüşlerinin en çok ilgi gören rotalarından Gedikpaşa Koku Rotası’nda tekrar buluşuyor. Koku yönünden benzersiz bir profile sahip olan bu rota, her sokak geçişinde bambaşka bir duygusal deneyim sunuyor, İstanbul’un ticari ve gündelik yaşamı, bölgenin koku zenginliğinin izinde keşfe çıkılıyor.


 

23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ ÜYE BULUŞMASI
4 Nisan Pazartesi (19.00)
Soho House İstanbul
Rezervasyon: info@lalekart.org

Özlediğimiz yaz aylarıyla birlikte İstanbul Caz Festivali de yaklaşıyor. 27 Haziran – 25 Temmuz arasında caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın hayranlık uyandıran seslerini caz severlerle buluşturacak 23. İstanbul Caz Festivali’nin öne çıkanlarını festival direktörü Pelin Opcin’den dinlemek için sizleri üye buluşmamıza bekliyoruz.
35. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÜYE BULUŞMASI
16 Mart Çarşamba (19.30)
İstanbul Modern Sinema
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

Merakla beklenen 35. İstanbul Film Festivali’nin kaçırılmaması gerekenlerini ve sürprizlerini festival direktöründen dinlemeye ne dersiniz? Sadece Lale Kart üyelerimize özel bu buluşmada, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, 7-17 Nisan tarihleri arasında sinema severlerle buluşacak festivalin programına ilişkin ayrıntıları paylaşıyor.

 

 

 

İSTANBUL GEZİLERİ: KADIKÖY VE MODA SEMT TURU
20 Mart Pazar (09.30)
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi Önü
165 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Şehrin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Kadıköy, nam-ı diğer Khalkedon, gösterişli bir mitolojiye, derin bir tarihe ve dur durak bilmeden gelişen bir kültüre sahip ender semtlerden biridir. Çok eski zamanlarda "Körler Ülkesi" ile başlayan hikâyesi, günümüzde İstanbul'un en önemli merkezlerinden biri olması ile sürmektedir. İşte bu turumuzla Kadıköy'ün sürüp giden bu gelişimine yakından bakacak, ilk yerleşim mitlerinden Osmanlı'ya, yel değirmenlerinin işlediği “Bektaşi Tekkelerinden” mimari ve kültürel etkileri ile “Levantenlere” kadar Kadıköy'ü Kadıköy yapan tüm tarihi dokunuşları detayları ile inceleyeceğiz.

Ayrıca Yel Değirmeni Mahallesi, Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi, Paris Mahallesi, Osman Ağa Camii, Halid Ağa Çeşmesi gibi semtin onlarca tarihi ibadethane, okul, apartman ve mahallesi de güzergâhımızda yer alacak.

Kadıköy'ü tüm farklı yönleri ile özümseyeceğiniz gezimiz sonrasında, bu nadide semte başka bir pencereden bakacak, yolunuz sokaklarına her düştüğünde adımlarınızı gülümseyerek atacaksınız.

Kadıköy sizleri bekliyor!

*Kahvaltılık atıştırmalıklar ve öğle yemeği ücrete dâhildir.

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: DUMANIN İZİNDE – DOLAPDERE PAZARLARI’NDAN RUM MAHALLESİ TATAVLA’YA
6 Mart Pazar (05.00-10.30 gündoğumu ile birlikte)
Pangaltı, Ramada Hotel Lobisi
180 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Cansu Şekular moderatörlüğünde gerçekleşen Koku Yürüyüşlerinin bu durağında, Beyoğlu-Şişli hattında şehrin uyanışına koku duyusu ile dikkat kesiliyor, arkeolog Fırat Kesim’in rehberliğinde İstanbul’un iki yüzünü, gece ve gündüzü birlikte deneyimliyoruz.

Beyoğlu-Şişli hattında, bir alt kotta konumlanan Dolapdere aksı, geçmişten günümüze kentteki azınlıkların, göçle gelenlerin, yerleşik düzene geçmeye çalışanların sığındığı, türlü cemaatlerin kendine yaşam alanı oluşturmaya çalıştığı ikincil bir bölge olur. Bu bağlamda gerek bitpazarları gerekse semt pazarları, farklı sosyal katmanların ihtiyaçlarını karşılayan, ürünlerin, kültürlerin, kokuların birbirine karışıp çeşitlendiği platformlar olarak öne çıkar. Tatavla’ya doğru baskın hale gelen semtin Rum karakteri ise kendini günümüzde de yaşayan kiliseleri, kulüpleri, okulları aracılığıyla hissettirerek çevreye olan algımızı pekiştirir.

Pazar ayini ile dumanla başlayan yürüyüşümüzü yine kilisede dumanla bitiriyoruz. Bitpazarında fenerlerle gezip, günün ağarmasıyla hemen semt pazarının kurulumuna şahit oluyoruz. Tatavla’ya geçmeden önce duraklarda yerleşik halktan misafirlerle sohbet ediyor, ardından başka bir misafirimizden festivali dinliyoruz.

 

 

KONUK ETKİNLİK: MARTI KLASİKLERİ - LUDUS TRIO İLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
7 Mart Pazartesi (20.00)
Martı Otel Balo Salonu
Ücretsiz*
Rezervasyon: 360@lalekart.org


Ludus Ensemble'ın üç genç kadın üyesi, Schumann'ın Piyanolu Trio'su ile müzikte kadın duyarlılığının izini sürüyor. "Romantizmin Işığı Clara" kitabının yazarı Aydın Büke, 19. yüzyılda kadın besteci olmak ve Clara-Robert Schuman'ın ilham dolu aşkı üzerine Ludus Ensemble ile sohbet edecek.20. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ ÜYE SUNUMU
2 Mart Çarşamba (19.30)
Salon İKSV
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org


3-25 Mayıs tarihleri arasında uluslararası ve ulusal yapımların en özellerini izleyiciyle buluşturacak olan 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin sürprizlerle dolu programını ilk kez Lale Kart üyeleri öğreniyor. Festival Direktörü Leman Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilecek buluşmaya tiyatroya merak duyan tüm Lale Kart üyelerini bekliyoruz."YOK OLMADAN" SERGİSİNİ GEZİYORUZ
25 Şubat Perşembe (11.00)
İstanbul Modern
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org


İstanbul Modern, 2016'yı, Türkiye ve farklı coğrafyalardan, doğayla ilgili kavramsal araştırmalar yapan yirmi sanatçı ve sanat grubunun resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf ve hareketli görüntülerine yer verdiği "Yok Olmadan" sergisiyle karşılıyor. Çelenk Bafra ve Paolo Colombo'nun küratörlüğünü üstlendiği bu sergi, farklı dönemlerden sanatçıların doğaya bakışlarını ve “sürdürülebilirlik” kavramıyla çetrefilli ilişkilerini yansıtan çalışmalar, insanın ekosistem ile etkileşimine dair farklı yorum ve öngörüler içeriyor. Sadece Lale Kart üyelerimize özel bu etkinlikte sergiyi rehber eşliğinde gezeceğiz.


KONUK ETKİNLİK: MARTI KLASİKLERİ - YALÇIN TURA KLASİKLERİYLE BİR AKŞAM
16 Şubat Salı (20.00)
Martı Otel Balo Salonu
Ücretsiz*
Rezervasyon: 360@lalekart.org


Bestekârlığının yanında müzikolog ve teorisyen de olan, film, dizi ve tiyatro müzikleriyle yakından tanıdığımız Yalçın Tura, Martı Klasikleri’nin konuğu oluyor. Sanatçının dostları tarafından seslendirilecek birbirinden özgün bestelerinin ardından müzikolog Şehvar Beşiroğlu, Tura ile eserleri ve müzik yaşamı hakkında derin bir sohbete dalıyor.

*Davetiyeler sınırlı sayıda olduğundan erken rezervasyon tavsiye edilmektedir.


İSTANBUL TURLARI: MARİO LEVİ SİZE PANDİSPANYA YAPTI
14 Şubat Pazar (09.30)
Galata Kulesi
195 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

* Antonina Turizm işbirliğiyle

Bir romanın sayfalarında gezinmek, romanı besleyen mekânlarda kahramanlardan biri olmak... Ama en önemlisi, romanı, onu yaratandan dinlemek… Bu gezide, İstanbul edebiyatının duayenlerinden Mario Levi’yle birlikte, “Size Pandispanya Yaptım” kitabının izinde Galata sokaklarını turluyor, pandispanya tariflerinden esinle yazarın Galata’da mesken anılarına doğru edebiyat yüklü bir yolculuğa çıkıyoruz.

Gezide neler yok ki?
Galata Kulesi önünde buluşma, 
Anlatımlar eşliğinde Neve Şalom’a ziyaret, 
Sinagogda “Ladino” dili hakkında bir seminer, 
Galata sokaklarında yâd edilen anılar, hikâyeler...

*Kahvaltılık atıştırmalıklar ve öğle yemeği ücrete dâhildir.

LEZZET BULUŞMALARI: ANADOLU HAZİNELERİ
8 Şubat Pazartesi (17.00)
Kav Butik Nişantaşı
Ücretsiz*
Rezervasyon: info@lalekart.org

Kav Butik Nişantaşı'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek "Lezzet Buluşmaları" serisine lezzetlerin tadımı ve eğitimi alanında uzmanlaşan Levon Bağış'ın anlatımı ve hikâyeleri eşlik ediyor.

 

 

44. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ ÜYE BULUŞMASI
4 Şubat Perşembe (09.30)
Soho House
Ücretsiz*
Rezervasyon: info@lalekart.org

Bu özel buluşmada, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak, 1-24 Haziran 2016 tarihlerinde bir kez daha klasik müziğin en iyilerini İstanbul’da ağırlayacak festivalin programını üyelerimizle paylaşacak.

 *Bu etkinlik, Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.


LEZZET BULUŞMALARI 5: ANADOLU HAZİNELERİ
21 Aralık Pazartesi
Kav Butik Nişantaşı
Ücretsiz*

Sizleri, şarabın anavatanı Anadolu’nun üzümleri ile yerel Anadolu peynirlerinin eşsiz lezzet uyumunu tatmaya davet ediyoruz. Kav Butik Nişantaşı’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek “Lezzet Buluşmaları” serisinin bu üçüncü durağında tadımlara şarap tadımı ve eğitimi alanında uzmanlaşan Levon Bağış’ın anlatımı ve hikâyeleri eşlik ediyor. 

*Bu etkinlik, Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

  


SEÇİM VE TEKRAR SEÇİM
26 Aralık Cumartesi
Salon İKSV
Ücretsiz*

Bilim Akademisi’nin düzenlediği bu panelde, Sabancı Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle yürütülen ve Türkiye’de seçmenin tutum, beklenti, algı ve olası davranışları hakkında ilgi çekici bulgular ortaya koyan iki saha çalışması sunulacak. Daha önce yapılan bir saha araştırmasının örneklemi kullanılarak 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri öncesinde yapılan iki araştırma, aynı kişilerle gerçekleştirilmiş. Salon İKSV'de düzenlenecek panele toplum bilimlerine merak duyan üyelerimizi bekliyoruz.

  YENİ YILA KARS’TAN MERHABA
30 Aralık – 1 Ocak 
1700 TL
Rezervasyon 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

Yeni yılı bu kez doğa harikası Kars’ta karşılayabilirsiniz. Üç gün iki gece sürecek gezi boyunca yılbaşı yemeği ve eğlencesinin yanı sıra Kars Kalesi, Oniki Havari Kilisesi, Taş Köprü, Ani harabeleri, Selçuklu eserleri, Sarıkamış, Çıldır Gölü ve çeşitli müze ziyaretleri bizi bekliyor.

*THY İstanbul – Kars ve Kars – İstanbul gidiş dönüş uçak biletleri, uzman rehberlik, Cheltikov Hotel’de iki gece konaklama, Kaz Eti ziyafeti ve yılbaşı gala yemeği ve eğlencesi, Çıldır Gölü’nde kızak turu, müze ve ören yerleri ile otoban ve otopark giriş ücretleri ve zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası tur ücretine dahildir.

BARIŞ İÇİN MÜZİK VAKFI'NDA BİR GÜN
12 Aralık Cumartesi
13.00-16.00 

Rezervasyon 360@lalekart.org
Ücretsiz 

Lale Kart’ın 2012’den bu yana eğitim destekçiliğini üstlendiği, sınırlı imkânlara sahip binlerce çocuğa sosyal ve kültürel yaşam alanı sağlayan Barış İçin Müzik Vakfı’nın öğrencilerini yakından tanımanın ve onları provada izlemenin vakti geldi. 2005 yılından bugüne çocukların sanata katılımını bir hak olarak ele alarak nitelikli müzik eğitimi sağlayan vakıf, Barış İçin Müzik Orkestrası, Barış İçin Müzik Korosu ve Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu olmak üzere üç toplulukla Edirnekapı’da faaliyet gösteriyor. 
*12 Aralık Cumartesi 12.30'da İKSV (Nejat Eczacıbaşı Binası No: 5, Şişhane) önünden servis kalkacaktır. Servis kullanacak üyelerimizin en geç 9 Aralık Çarşamba günü saat 14.00'e kadar rezervasyon yaptırması gerekmektedir.

İSTANBUL’UN DENİZ FENERLERİ
13 Aralık Pazar
Taksim AKM Önü (08.00)
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi Önü (08.30)
195 TL
Rezervasyon 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

Deniz fenerlerinin kapitülasyonlar tarihindeki önemini biliyor musunuz? Peki deniz fenerlerinin aydınlatma teknolojisinin gaz, iç yağı ve zeytinyağından ışığı kilometrelerce uzağa yansutan kristallere doğru gelişimini? Yurtdışındaki deniz fenerlerinin Türkiye’dekilerle karşılaştırmalı hikâyelerini dinlediniz mi? Soğuk ve puslu havada sis düdüğünü hiç bu kadar yakından duydunuz mu? Anadolu Feneri, Fenerbahçe Feneri, Ceneviz Kalesi, Rumeli Feneri, Ahırkapı Feneri, Yeşilköy Feneri ziyaretlerinin ardından Fener Restoran’da turun ruhuna yakışır bir balık sofrası bizi bekliyor.

İSTANBUL MODERN'E BİR GEZİ: SANATÇI VE ZAMANI
13 Kasım Cuma 11.00
Ücretsiz
Rezervasyon: info@lalekart.org

“Sanatçı ve Zamanı” başlıklı koleksiyon sergisi sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarına odaklanıyor. Sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair birdüşünce alanı öneriyor. Geçmişten geleceğe farklı zamanları, belirli ortak temalar çerçevesinde bir araya getiriyor. Ahmet Hamdi Tanpınar üzerinden sanatçıların zamanlararası varoluş serüvenlerinem dair bir yol haritası sunan sergi, sadece Lale Kart üyelerimize özel bu etkinlikte, rehber eşliğinde gezilecek. 

LEZZET BULUŞMALARI 4: ANADOLU HAZİNELERİ
16 Kasım Pazartesi
Kav Butik Nişantaşı
Ücretsiz*

Sizleri, şarabın anavatanı Anadolu’nun üzümleri ile yerel Anadolu peynirlerinin eşsiz lezzet uyumunu tatmaya davet ediyoruz. Kav Butik Nişantaşı’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek “Lezzet Buluşmaları” serisinin bu üçüncü durağında tadımlara şarap tadımı ve eğitimi alanında uzmanlaşan Levon Bağış’ın anlatımı ve hikâyeleri eşlik ediyor. 

*Bu etkinlik, Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

  


GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SİNEMALAR
21 Kasım Cumartesi 09.30
Taksim 
175 TL
Rezervasyon: info@lalekart.org

 Antonina Turizm işbirliğiyle ve SİYAD üyesi, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan'ın konuk olarak katılacağı bu gezide Beyoğlu’nda bulunan tarihi sinema salonları anlatılacak, Yeşilçam dönemi yad edilecek. Gezinin durakları arasında Ses Sineması’ndan Elhamra’ya, Yeni Melek’ten Alkazar’a kadar faaliyet göstermeye devam eden, etmeyen birçok sinema salonu var.INTERSTELLAR'DAKİ FİZİK
21 Kasım Cumartesi 13.00
Salon İKSV
Rezervasyon: info@lalekart.org

Bilim Akademisi tarafından düzenlenen bu konferansta, moderatörlüğünde Christopher Nolan’ın çokça tartışılan Interstellar (Yıldızlararası) filmi konuşulacak. Filmin ne kadarının bilim, ne kadarının kurgu olduğu değerlendirilecek. Üyelerimiz, teorik fizikçi, uygulamalı matematikçi ve akademisyen Tekin Dereli’nin sunumuyla gerçekleştirilecek bu konferansa davetlidir. 


 

İSTANBUL’DA LEZZET YOLCULUĞU
22 Kasım Pazar 09.30
Tophane Tramvay Durağı Önü 
195 TL
Rezervasyon 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

Türk mutfağının tadına ancak şehrin simgeleşmiş mekânlarında varabilirsiniz. Bu gezi boyunca Boğazkesen Taş Simit Fırını’nda susamlı halkanın hikâyesini dinleyecek, Tarihi Özkonak Pastanesi’nin meşhur kaymağının tadına bakacak, Datlı Maya’da Antakya mutfağıyla  ve ıspanaklı böreğiyle tanışacak, filmlere konu olmuş Asri Turşucusu’nı ziyaret edecek, Hacı Abdullah Restoran’da tandır kebabının tadına bakacak, Beyoğlu Balık Pazarı’nda İstanbul’un en iyi lakerdacısı, en iyi şarküterisi, en renkli şekerlemecisi ve en lezzetli taş ekmeğini keşfedecek ve Antepli Ali Usta’nın mezeleriyle ünlü Sofyalı 9’da küçük bir meze atölyesine katılacak ve bir kadeh rakı ikramıyla İstanbul Sefarad mutfağının örneklerini tanıyacağız. 

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: BİENALE DAİR KOKULAR
31 Ekim Cumartesi 11.00
Büyükada İskelesi
100 TL
*Kapasitemiz dolmuştur, ilginiz için teşekkür ederiz.

Lale Kart 360’ın her ay farklı bir temayı ele alan, rota tasarımı ve moderatörlüğünü Cansu Şekular'ın yaptığı Koku Yürüyüşleri, 14. İstanbul Bienali’ni koku duyusuyla keşfetmeye çağırıyor. Bu turda Büyükada’daki birbirinden özgün mekânlarda yer alan eserler farklı düşünce biçimlerine bürünüyor, kent dokusunu hissetmek için birer tılsım işlevi görüyor. Bienali bütün duyularınızla keşfetmek için bu turu kaçırmayın.

*Etkinlik katılımcı sayısı sınırlıdır, yürüyüş rotalarında alınacak yemekler katılımcılara aittir. Etkinlik günü parfüm, saç spreyi gibi kokulu bakım ürünleri kullanmamanızı rica ederiz. Katılımcılar Büyükada’ya sefer saatleri için bizimle iletişime geçebilir.

Mavi Marmara/ Dentur ile Kabataş (kalkış): 09.30 Büyükada varış : 10.45 
Şehir Hatları ile Kabataş (kalkış): 08.40 Büyükada varış: 10.30
Mavi Marmara ile Bostancı kalkış: 09.30 Büyükada Varış: 10.15

LEZZET BULUŞMALARI 3: ANADOLU HAZİNELERİ
20 Ekim Salı
Kav Butik Nişantaşı
Ücretsiz*
Etkinliğin kapasitesi tükenmiştir, ilginiz için teşekkür ederiz.

Sizleri, şarabın anavatanı Anadolu’nun üzümleri ile yerel Anadolu peynirlerinin eşsiz lezzet uyumunu tatmaya davet ediyoruz. Kav Butik Nişantaşı’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek “Lezzet Buluşmaları” serisinin bu üçüncü durağında tadımlara şarap tadımı ve eğitimi alanında uzmanlaşan Levon Bağış’ın anlatımı ve hikâyeleri eşlik ediyor. 

*Bu etkinlik, Siyah ve Beyaz Lale üyelerimize özeldir.

 

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: BİENALE DAİR KOKULAR
16 Ekim Cuma 11.00
90 TL
Rezervasyon 360@lalekart.org

Lale Kart 360’ın her ay farklı bir temayı ele alan, rota tasarımı ve moderatörlüğünü Cansu Şekular'ın yaptığı Koku Yürüyüşleri bu ay 14. İstanbul Bienali’ne özel bir turla devam ediyor. Bu turda Boğazkesen-Çukurcuma-Tophane rotasında yer alan bienal mekânları ve eserleri interaktif bir koku deneyimi eşliğinde gezilecek. Bienali bütün duyularınızla keşfetmek için bu turu kaçırmayın.

 

İSTANBUL'UN YERALTI ARKEOLOJİSİ
17 Ekim Cumartesi, 09.00 
Taksim AKM Önü
170 TL
Rezervasyon 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

Bu gezide mahzenler, sarnıçlar, gizemli antik yeraltı tünelleri ve zindanlarıyla İstanbul’un görünmeyen yüzünü keşfe çıkıyoruz. Soğanağa İş Merkezi’nden Şerefiye Sarnıcı’na, Peykhane Eczanesi kalıntılarından, Pulkheriana Sarnıcı’na doğru uzanan güzergâh üzerinde çeşitli yeraltı zenginlikleri bizi bekliyor.

 

KEHRİBAR SARISI TOPRAKLAR: KEMALİYE – DİVRİĞİ
9 - 11 Ekim 
1350 TL 
Rezervasyon 360@lalekart.org
*Antonina Turizm işbirliğiyle

Bu heyecan verici geziyle İstanbul’dan Erzincan’a uzanıyoruz. Kemaliye ve Divriği’ne yapılacak üç gün iki gecelik seyahatte müze ve ören yerlerini ziyaret ediyoruz, Kültür Evi’nde akşam yemeğine ve Karanlık Kanyon’da tekne gezisine katılıyoruz.

*Kemaliye Bozkurt Otel’de iki gece konaklama, Kültür Evi’nde bir akşam yemeği, THY İstanbul -Erzincan ve Erzincan – İstanbul gidiş dönüş uçak biletleri, uzman rehberlik, müze giriş ücretleri, tekne ücreti, otoban ve otopark ücretleri, zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası tur ücretine dahildir.

100. YILINDA GENEL GÖRELİLİK
10 Ekim Cumartesi 13.00
Salon İKSV
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Bilim Akademisi tarafından düzenlenen bu konferansta, Einstein’ın genel görelilik teorisinin yüzüncü yılında teorinin kesin çözümleri üzerine konuşulacak. Üyelerimiz, Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Prof. Dr. Rahmi Güven’in sunumuyla gerçekleştirilecek konferansa davetlidir.

*Bu konferans genel görelilik, süpersimetrik kara delikler, süpergravitasyon ve süpersicim teorileriyle ilgilenenlere tavsiye edilir.
 

LEVENT ÇALIKOĞLU İLE “SANATÇI VE ZAMANI”
29 Eylül Salı, 11.00
İstanbul Modern
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org

İstanbul Modern’in direktörü Levent Çalıkoğlu, aynı zamanda müzenin koleksiyon sergisi “Sanatçı ve Zamanı”nın küratörü. Ahmet Hamdi Tanpınar üzerinden sanatçıların zamanlararası varoluş serüvenlerine dair bir yol haritası sunan sergiyi sadece Lale Kart üyelerimize özel olarak Levent Çalıkoğlu’ya birlikte gezme ve kendisinden dinleme fırsatını kaçırmayın.

 

 

 

BOĞAZ’IN ANADOLU KIYILARI
13 Eylül Pazar
Taksim AKM Önü (08.30)
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi Önü (09.00)
165 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

*Antonina Turizm işbirliğiyle

Boğaziçi’ni Anadolu yakasından keşfetmeye ne dersiniz? Kadıköy’den başlayacak bu gezi rotasında yüzlerce masalın öznesi olmuş Kız Kulesi, Paşalimanı, televizyon dizileri ve sinema filmlerinin vazgeçilmez seti Kuzguncuk, 800 yıllık çınar ağacıyla Çengelköy, Kuleli Askeri Lisesi, tarihi dokularıyla Vaniköy, Kandilli ve Kanlıca duraklarına uğruyoruz.

 

 

FİLMEKİMİ ÜYE SUNUMU
14 Eylül Pazartesi, 19.30
Salon İKSV
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org

İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan, sadece Lale Kart üyelerimize özel olarak gerçekleştirilen bu buluşmada 3-11 Ekim arasında gerçekleştirilecek Filmekimi programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak.

 

 

 

İSTANBUL GEZİLERİ: FATOUMATA DIAWARA & ROBERTO FONSECA KONSERİ ÖNCESİ DİVANYOLU
8 Temmuz Çarşamba, 19.00-21.00
Dolmabahçe
60 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Antonina Turizm ve Lale Kart 360, 22. İstanbul Caz Festivali’ne özel bir tur ile sizi hem keyifli bir yürüyüşe hem de leziz bir konsere davet ediyor. 8 Temmuz’da Feriye Lokantası’nda gerçekleştirilecek Fatoumata Diawara & Roberto Fonseca öncesinde yapılacak turda, Dolmabahçe’den Ortaköy’e uzanan güzergah boyunca 19. yüzyılın en güzel sarayları, bahçeleri, mesire yerleri, saray çalışanlarının lojmanları ve birbirinden gizemli saltanat yapıları yer alıyor. 

* Uzman rehberlik, tur boyunca her katılımcı için mikrofon ve verici sistemi, tur bilgi notları tur ücretine dâhildir.

 

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: SİRKECİ GARI'NDAN MELODY GARDOT KONSERİNE
6 Temmuz Pazartesi, 15.00-18.00
Sirkeci Garı
90 TL 
Rezervasyon: 360@lalekart.org

360’ın en çok ilgi gören etkinliklerinden olan, rota tasarımı ve moderatörlüğünü Cansu Şekular'ın yaptığı Koku Yürüyüşleri bu ay 22. İstanbul Caz Festivali’ne özel bir rotayla devam ediyor. Sirkeci Garı'ndan başlayıp Sepetçiler Kasrı'na uzanan bu rotada Sirkeci Garı'nın eski odaları, departmanlar, müze, eski trenler, tren yolları, Sepetçiler Kasrı Bahçesi ve çok daha fazlası gezilecek. Sepetçiler Kasrı'nda Melody Gardot konserinden önce son bulacak bu rotada cazın ruhu, koku ve duyularla hayat bulacak.

* Etkinlik katılımcı sayısı sınırlıdır, yürüyüş rotalarında alınacak yemekler katılımcılara aittir. Fötr, vualet ve türevi şapkalarla katılmanız tercih edilir. Etkinlik günü parfüm, saç spreyi gibi kokulu bakım ürünleri kullanmamanızı rica ederiz.

 

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: HEYBELİADA'DA DUYULARIN BULUŞMASI
12 Haziran Cuma, 15.00-19.00
Heybeliada
90 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

360’ın en çok ilgi gören etkinliklerinden olan, rota tasarımı ve moderatörlüğünü Cansu Şekular'ın yaptığı Koku Yürüyüşleri bu ay 43. İstanbul Müzik Festivali’ne özel bir rotayla devam ediyor. Bu rota, Prens Adaları’nın en yeşilinde, Fazıl Say’ın Mozart Maratonu öncesi; kültür, mekân ve koku başlıkları ile hem festivalin bu yılki teması olan “Kültürel Manzaralar”a eğiliyor hem de koku keşifleriyle birlikte duyusal ve duygusal bir deneyim sunuyor.

* Etkinlik katılımcı sayısı sınırlıdır, yürüyüş rotalarında alınacak yemekler katılımcılara aittir. Etkinlik günü parfüm, saç spreyi gibi kokulu bakım ürünleri kullanmamanızı rica ederiz.

Buluşma yeri: Heybeliada Vapur İskelesi Önü
Saat: 15.00-19.00
Vapur saatleri
Kabataş Kalkış: 13.10 (14.30 Heybeliada varış)
Mavi Marmara Kalkış:
14.00 (15.00 Heybeliada varış)
Bostancı Kalkış:
* Bostancı Mavi Marmara saatleri önümüzdeki günlerde paylaşılacaktır.

 

İSTANBUL GEZİLERİ: İSTANBUL’DA MÜZİK TARİHİNE YOLCULUK
*Sınırlı sayıda katılımcı ile ilk kez düzenlenecektir.
6 Haziran Cumartesi, 09.00 -17.00
Taksim AKM Önü
185 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Antonina Turizm ve Lale Kart 360, 43. İstanbul Müzik Festivali’ne özel bir tur düzenliyor. Tur dahilinde Türk müziği teorisinin ustalarından Dimitri Kantemir’in evi, Donizetti Paşa’nın türbesi, sanat ve medeniyet mabedi AKM, Tanzimat döneminin en önemli sanat olaylarına sahne olan Naum Tiyatrosu, görkemli binası ve tarihiyle Elhamra Tiyatrosu, Süreyya Operası, Rexx Sineması ve Yıldız Sarayı Tiyatrosu gibi şehrin iki yakasında yüzyıllardır müziğe kucak açan duraklar gezilecek. Bu tur sayesinde tınıların büyüsüne kapılarak İstanbul’a notaların penceresinden bakacaksınız.

* Öğle yemeği, sabah-öğle çay ikramı, ulaşım, uzman rehber eşliğinde tur programı tur ücretine dâhildir.

İSTANBUL GEZİLERİ
“Cihangir’den Tophane’ye Doğru Tarihi İzler”
30 Mayıs Cumartesi, 09.00 -16.30
Taksim
135 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Antonina Turizm işbirliğinde Cihangir-Tophane rotasının tarihi ve estetik dokusunu keşfetmeye hazır mısınız?

Cihangir, adını Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Cihangir anısına 16. yüzyılda yaptırdığı Cihangir Camii’nden alır. Geçmişte paşaların, bankerlerin ve konsolosların yaşam alanı olmuş Cihangir, farklı kültürlerin ve farklı mimarilerin birleştiği bir semt. Tophane ise tarihte farklı bir misyon yüklenir, adını Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u kuşatırken ihtiyacı olan topları ürettiği tophanesinden alır. Ampir ve barok üsluplarının kaynaştığı Nusretiye Camii ve Mimar Sinan’ın eseri olan Fındıklı Molla Çelebi Camii bu semtleri süsleyen en güzel eserler arasında. Daha fazlası ise bu gezide sizi bekliyor.

*Gümüşsuyu’ndan başlayacak tur, Deniz Hastanesi, Atatürk Kitaplığı, Gümüşsuyu Palas, Pangiris Konağı, Alman Sefareti, Ercüment Kalmık Evi / Müzesi, Ralli Konakları, Belçika Sefareti, Aya Triada Kilisesi, Alman Hastanesi, Orhan Kemal Evi, İtalyan Hastanesi, Venedik Sarayı, Fransız Mahkemesi ve daha bir çok tarihi mekanı ele alacak. 

** Uzman rehberlik, sabah poğaça ve çay ikramı, kilise ve camilerdeki bağışlar, öğle yemeği, tur boyunca her katılımcı için mikrofon ve verici sistemi tur ücretine dâhildir.

SÖYLEŞİ: EMİN ÇAPA İLE “YENİ DÜNYAYA HAZIR OLMAK”
22 Mayıs Cuma, 10.00
Salon İKSV
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org

CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, dünya ekonomisinin geleceğini anlatıyor. Söyleşi kapsamında, Türkiye ekonomisinin mevcut düzeni, temel ekonomik problemleri ve küresel gelişmelerin gündelik hayatımıza olan etkisi de tartışılacak.

 

 

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: VEFA’NIN KOKULARI
23 Mayıs Cumartesi, 10.00-16.00
Eminönü
70TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

360’ın en çok ilgi gören etkinliklerinden olan, rota tasarımı ve moderatörlüğünü Cansu Şekular'ın yaptığı Koku Yürüyüşleri bu ay “Vefa’nın Kokuları” ile devam ediyor.  Eski mahalle evlerinden bugünün arka sokaklarına uzanan rota boyunca, katılımcılar İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nın labirent misali sokaklarında farklı meslek grupları ile koku arasındaki ilişkiyi keşfederken, gündelik hayatta gözden kaçan ayrıntıları da yakalayacaklar.  Vefa Bozacısı’nda “boza ve şıra” kokusunu duyduktan sonra Küçük Pazar’dan geçip Eminönü’ne doğru yol alınacak. Bu rota, mahalle hamamlarından eski lokantalara, ikinci el ayakkabı satıcılarından aralara serpişmiş atölyelere kadar uzanan bir İstanbul portresi ile alıştığınızdan farklı bir koku deneyimi sunuyor.

* Etkinlik katılımcı sayısı sınırlıdır, yürüyüş rotalarında alınacak yemekler katılımcılara aittir. Etkinlik günü parfüm, saç spreyi gibi kokulu bakım ürünleri kullanmamanızı rica ederiz.

ATÖLYE: TERRARYUM YAPIMI
17 Mayıs Pazar, 16.00-18.30
Fenerbahçe Mah. Itri Dede Sok. Yüksel Apt. No: 5 Daire: 10 Kalamış, Kızıltoprak
175 TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org

2,5 saatliğine şehirden uzaklaşıp kulağınızda Frank Sinatra’dan bir şarkı, burnunuzda mis gibitarçınlı çayın kokusu, ellerinize bulaşmış toprakla harikalar yaratmaya ne dersiniz? Teraryum yapımının öğretilip bakımına dair de tüyoların verildiği bu atölyede kullanılan fanus, toprak, çiçekler, kuru dallar, taşlar ve diğer tüm malzemeler Bee Design and Flower Shop tarafından karşılanıyor. Katılımcılar lezzetli atıştırmalıklar eşliğinde kendi teraryumlarını tasarlıyor, günün sonunda tasarımlarını evlerine götürüyor.

 

 

34. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ SEÇKİSİ SOHO HOUSE İSTANBUL’DA 

11, 13, 26, 29 Nisan
Soho House İstanbul
*Bütün gösterimlerin kontenjanları dolmuştur, ilginiz için teşekkür ederiz.
Rezervasyon: 360@lalekart.org
 

Soho House İstanbul, üyelerine 34. İstanbul Film Festivali’ne paralel olarak özel bir festival deneyimi sunuyor. Yönetmen ve oyuncuların da katılımıyla gerçekleştirilecek özel gösterimlere, Soho House İstanbul işbirliğiyle, sınırlı sayıda Lale Kart üyesi de katılabiliyor.

Onur (beş aktivist ve Emre Yeksan’ın katılımıyla)
11 Nisan Cumartesi, 17.00

Mısır Tarlası (yönetmen George Ovashvili katılımıyla)
13 Nisan Salı, 20.00

Festival Direktörü Azize Tan sunar: Sürpriz film
26 Nisan Pazar,17.00

Sarmaşık (yönetmen Tolga Karaçelik ve oyuncuların katılımıyla)
29 Nisan Çarşamba, 20.00

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: KAHVE KÜLTÜRÜ VE KOKUSU
25 Nisan Cumartesi, 10.00-16.00
Eminönü
*Tükenmiştir, ilginiz için teşekkür ederiz.

Son dönemlerde yükselişte olan kahve literatürünün değişimini, Cansu Şekular ve Cihan Başpınar’dan dinleyebilirsiniz. Bu yürüyüş rotasında kahve ve kokusu birleşiyor, tarihi yarımadada Eminönü’nde başlayan güzergah karşı kıyı Karaköy’e uzanarak sokaklarda kahve kültürü ve kokusu ekseninde deneysel ve duyusal bir deneyim sunuyor. Kahve değirmenlerinin üretim yerlerinden bakır cezvecilere, kahve çuvallarının arasından günümüz kahvecilerine uzanan bir yolculuk sizi bekliyor.

*Etkinlik katılımcı sayısı sınırlıdır, yürüyüş rotalarında alınacak yemekler katılımcılara aittir. Etkinlik günü parfüm, saç spreyi gibi kokulu bakım ürünleri kullanmamanızı rica ederiz.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONSER ÖNCESİ BULUŞMA: THE NOTWİST
26 Nisan Pazar, 18.00
Salon İKSV
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org

Alman indie-rock grubu The Notwist’in Salon İKSV’de gerçekleştirilecek konseri öncesinde, dünyanın dört bir yanında çeşitli canlı performansları kaydeden BalconyTV’nin konser çekimine davetlisiniz. The Notwist’in müziği eşliğinde grup üyeleriyle tanışma ve sohbet etme imkânı bulabilirsiniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

101 LEZZET FESTİVALİ
26 Nisan 13.00
Sait Halim Paşa Yalısı
*Tükenmiştir, ilginiz için teşekkür ederiz.

Şehrin en iyi restoranlarını ve lezzetlerini tek bir mekanda buluşturan 101 Lezzet Festivali, İstanbul'un yeme-içme sahnesinin nabzını tutmaya devam ediyor. 101 farklı İstanbul lezzetini bir araya getiren festivale sınırlı sayıda Lale Kart üyesi davetlidir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEZZET BULUŞMALARI: DEM BEBEK 

11 Nisan Cumartesi, 12.00-14.00
Dem Bebek

Bebek’te huzurlu ve sakin bir atmosfer sunan Dem, farklı çaylarıyla da özgün bir deneyim vaat ediyor. Lezzet Buluşmaları serisinin yeni etkinliğinde çayın sosyal tarihi üzerine kısa bir değerlendirme sonrasında çay üretim yöntemleri, çay harmanları ve fermantasyon süreçleri hakkında bilgi verilecek. Çay çeşitlerinin demleme yöntemleri paylaşılarak, demlenen çaylar tadılacak. Dünya çay kültürleri üzerine keyifli bir sohbet eşliğinde dünyanın farklı kültürlerinde çayın yeri ve sunum şekillerinin aktarılacağı bu özel etkinliğe davetlisiniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

ÖZEL GÖSTERİM: RİMOLAR VE ZİMOLAR KASABADA BARIŞ
11 Nisan Cumartesi, 11.00
İstanbul Modern
Ücretsiz
Rezervasyon: 360@lalekart.org

34. İstanbul Film Festivali kapsamında “Çocuk Mönüsü” bölümünde gösterilecek Rimolar ve Zimolar Kasabada Barış filmi, aralarında ufak bir çöl bulunan iki şirin kasabanın hikâyesini anlatıyor. Çocuklarınızla keyifle izleyebileceğiniz bu film sonrasında, filmin yönetmeni ve yapımcısıyla filmin yapımı üzerinden sohbet etme fırsatı bulabilirsiniz.

*Etkinlik İstanbul Modern işbirliği ile düzenlenmektedir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: GEDİKPAŞA’NIN KOKULARI

28 Mart Cumartesi, 10.00-15.00
60TL
Rezervasyon: 360@lalekart.org
 

Koku yürüyüşleri, 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde de popüler rotalarından biri olan Gedikpaşa ile devam ediyor. Cansu Şekular rehberliğinde bu tarihî semtin birbirinden farklı kokularını keşfetmeye hazır olun.

Bizans ve Osmanlı’nın önemli semtlerden biri olan Gedikpaşa, ticaret ve gündelik hayat ekseninde koku hafızanızı genişletecek öğeler vaat ediyor. Yürüyüş kapsamında kentsel dönüşüm nedeniyle yok olma tehlikesi yaşayan ayakkabı üreticileri ziyaret edilecek. 

Etkinlik katılımcı sayısı sınırlıdır, yürüyüş rotalarında alınacak yemekler katılımcılara aittir. Etkinlik günü parfüm, saç spreyi gibi kokulu bakım ürünleri kullanmamanızı rica ederiz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

LEZZET BULUŞMALARI: Cafe Du Levant by Divan, Hasköy
26 Mart Perşembe, 19.00
Ücretsiz*
Rezervasyon: 360@lalekart.org
 

“Lezzet Buluşmaları” dizisi İstanbul’un ilk Fransız bistrosu olan Café du Levant'ta devam ediyor. Rahmi M. Koç Müzesi’nde yer alan Café du Levant, zengin bistro menüsü ve özel etkinlikleriyle İstanbul'un önemli gurme duraklarından biri. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyelerini mekânın zarif atmosferinde Fransa’nın farklı bölgelerinden peynir ve şarap tadımıyla lezzetli bir akşam bekliyor. 

*Mekân kapasitesi sınırlı olduğundan rezervasyon gereklidir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONSER: İLHAN USMANBAŞ İLE BİR AKŞAM
19 Mart Perşembe, 20.00
Martı Istanbul Hotel
Ücretsiz*
Rezervasyon için: 360@lalekart.org

 

Lale Kart üyeleri, “Martı Klasikleri” kapsamında gerçekleştirilen ve çağdaş müziğin en değerli bestecilerinden İlhan Usmanbaş’ın “Onur Konuğu” olarak katıldığı konseri ücretsiz izleyebiliyor. Usmanbaş’ın eseleri Bahar Biricik (keman), Dilbağ Tokay (viyolonsel) ve Gülden Teztel (piyano) tarafından yorumlanıyor ve İlhan Usmanbaş:Ölümsüz Deniz Taşlarıydı kitabının yazarı Evin İlyasoğlu besteciyle bir sohbet gerçekleştiriyor.

*Mekân kapasitesi nedeniyle katılımcı sayısı sınırlıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÜYE SUNUMU: 34. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ
17 Mart Salı, 19.00
Martı Istanbul Hotel
Ücretsiz
Rezervasyon için: info@lalekart.org
 

İstanbul Film Festivali direktörü Azize Tan, 4-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 34. İstanbul Film Festivali öncesinde Lale Kart üyelerine özel bir program sunumu gerçekleştirecek ve festivalin zengin programına ilişkin ayrıntıları paylaşacak. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEZZET BULUŞMALARI: TEŞVİKİYE - NOPA RESTAURANT

12 Mart Perşembe, 19.00
Nopa Restaurant, Teşvikiye
Ücretsiz
Rezervasyon için: 360@lalekart.org

 

Lale Kart 360’ın yalnızca Siyah ve Beyaz Lale üyelerine özel ilk yeme-içme etkinliğine davetlisiniz.Teşvikiye Nopa Restaurant'ta farklı ülkelerden 9 farklı biranın yanı sıra sürpriz lezzetleri tadabileceğiniz, biranın yemekle uyumunu yeniden keşfedeceğiniz “lezzetli” bir akşam sizi bekliyor.

Son günlerin yükselen değerlerinden olan yeme içme kültürü etkinlikleri Lale Kart 360 çatısı altında devam edecek. Bu etkinlikte İKSV ekibi ile de 2015 festival programları hakkında sohbet etme fırsatı bulacağız.

Etkinlik 23 yaş üzerindeki katılımcılara açıktır, mekân kapasitesi sınırlı olduğu için rezervasyon gereklidir.
 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ATÖLYE: HEDİYE GÜVEN İLE ÇOCUKLARA YÖNELİK BEDEN VE SES ATÖLYESİ
1, 15 Mart Pazar, 11.00-13.00
Salon İKSV
75 TL (ders başı) *
 

 

Caz vokalisti, besteci ve söz yazarı Hediye Güven beden ve ses eğitimine yönelik iki atölyede çocuklarla buluşuyor.

1 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek ilk atölyede çocuklar fırtına, tren ve hayvan sesleri gibi doğal ve yapay sesleri içeren taklit oyunları oynayacaklar. Çeşitli malzemelerle insan sesinin nasıl çıktığını,  farklı ses oyunlarıyla da nefes ve diyafram kullanımını öğrenecekler. Ayrıca farklı enstrümanlar eşliğinde vokal ve ritim çalışmaları yapacaklar.

 

15 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek ve Hediye Güven’e gitarist Tolga Tümay’ın da eşlik edeceği ikinci atölyede ise beden ve ses egzersizleri gerçekleştirilecek. Çocuklar, dinleyecekleri müziklerdeki çalgıları belirlemek ve toplu olarak ses çıkarmak üzere sohbetlere katılacaklar. Bir dizeyi melodiyle söylemeyi, farklı tutumlarla melodik konuşmayı ve ritimleri keşfedecekler. Ayrıca dize tasarlama oyunlarıyla şarkı söylemeyi ve şarkılara eşlik etmeyi öğrenecekler.

*Atölye, 7-14 yaş aralığındaki çocuklar içindir. Mekân kapasitesi sınırlı olduğundan, katılım için 360@lalekart.org adresine e-posta göndererek rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOKU YÜRÜYÜŞLERİ: FATİH’İN KOKULARI

28 Şubat, 10.00-15.00
Fatih
60 TL

 

2. İstanbul Tasarım Bienali ile hayatımıza giren ve İstanbul’daki gündelik hayatı kokular üzerinden keşfeden “koku yürüyüşleri” Lale Kart 360 ile devam ediyor. Fatih’te Siirt Pazarı’ndan Horhor Antikacılar Çarşısı’na uzanan ilk yürüyüşte yüzlerce yeni koku keşfedebilirsiniz.

Cansu Şekular’ın rehberliğinde Fatih İtfaiyesi önünden başlayacak bu rota adeta “yöresel” bir pazar. Siirt Pazarı olarak da anılan bölge, girişi itibariyle talaş, et, peynir ve ağıl kokularıyla karşılıyor ziyaretçileri. Tüketimin izleri, Antikacılar Çarşısı’na inen yol üstünde kokularıyla bekliyor. Horhor Antikacılar Çarşısı rotanın son durağı. İrili ufaklı dükkân ve atölyelerden oluşan yedi katlı bu çarşıda bazen eski bir tıraş seti, bazense tarihin en eski parfümüne denk gelebilirsiniz.

Etkinlik katılımcı sayısı sınırlıdır, yürüyüş rotalarında alınacak yemekler katılımcılara aittir. Etkinlik günü parfüm, saç spreyi gibi kokulu bakım ürünleri kullanmamanızı rica ederiz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ATÖLYE: MODERN DANSA GİRİŞ I-II

25-26 Şubat, 19.00
Salon İKSV
75 TL

Modern dansın inceliklerini ustasından öğrenmeye ne dersiniz? Dansçı ve koreograf Doç. Dr. Ayrin Ersöz, birbirini tamamlayan derslerden oluşan iki günlük bir atölye kapsamında yetişkin amatör dans tutkunlarıyla buluşuyor.

Somatik bir yaklaşımla bedensel hareket imkânlarının araştırılacağı bu derste kinestetik bilinçlilik, farkındalık, kendini duyumsama, beden aracılığıyla mekânsal ve zamansal farkındalık kavramlarına odaklanılacak. Dansın dile getirilebilen yönleri konuşulacak, hareketlerin bireysel-içsel kaynakları keşfedilecek.

Ayrin Ersöz: 17. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyeri gerçekleştirilen Dans etmek ya da… adlı eseri Berlin, Ballhaus Naunynstrasse’de ve Off Europa festivali kapsamında Dresden ve Leipzig’de sahnelendi. ABD’li koreograf Julia Ritter ile birlikte Frozen Dream/Donmuş Rüya dans tiyatrosu ortak projesini 19. İstanbul Tiyatro Festivali paralel etkinliği olarak izleyicilerle buluşturdu. Çağdaş Koreografi Üzerine başlıklı bir kitabı da bulunan Ersöz, halen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Dans Ana Sanat Dalı Başkanlığı görevini yürütüyor. 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDİRNEKAPI’DA BİR MASAL: BARIŞ İÇİN MÜZİK VAKFI

14 Şubat, 13.00-16.00
BİM, Edirnekapı
Ücretsiz
Rezervasyon için: 360@lalekart.org

 

Lale Kart’ın 2012’den bu yana eğitim destekçiliğini üstlendiği Barış İçin Müzik Vakfı’nın öğrencilerini yakından tanımanın ve provada izlemenin zamanı geldi. Müziğin çocuklar üzerindeki barıştırıcı ve iyileştirici etkilerini doğrudan görebilirsiniz.

2005 yılında kurulan Barış İçin Müzik Vakfı, Edirnekapı’da bugüne kadar imkânları sınırlı binlerce çocuğa ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları oluşturarak, sanata katılım hakkı önündeki engelleri kaldırdı. Kurulduğu semtin sosyal dokusuyla bütünleşen, çocukların ve ailelerin aktif katılımıyla bir dayanışma ve paylaşım merkezi olan vakıf, “Barış İçin Müzik Orkestrası”, “Barış İçin Müzik Korosu” ve “Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu” olmak üzere üç toplulukla faaliyet gösteriyor.

14 Şubat Cumartesi 12.00'de İKSV Nejat Eczacıbaşı Binası önünden servis kalkacaktır.  Servis kullanacak üyelerimizin en geç 12 Şubat Perşembe günü saat 14.00'e kadar rezervasyon yaptırması gereklidir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İSTANBUL GEZİLERİ
Ali Canip Olgunlu ile İstanbul Arkeoloji Müzesi Gezisi

22 Mayıs Perşembe
13.30 - 17.30
85 TL

Buluşma noktası: Arkeoloji Müzesi Önü 
Tur Danışmanı: Ali Canip Olgunlu

Dünya çapında değerli tarihi eserleri barındıran, ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey’in öncülüğünde 19. yüzyılda kurulan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan Çinili Köşk’ün bahçesinde bulunuyor. Ali Canip Olgunlu rehberliğinde gerçekleştirilecek müze gezisi ise Anadolu ve Mezopotamya’nın Yunan öncesi ile Arap Yarımadası ve Mısır’ın İslamiyet öncesi eserlerinin bulunduğu "Eski Şark Eserleri" bölümünde başlıyor. Bu bölümde bulunan eşsiz eserler arasında Hammurabi Kanunu, en eski aşk şiiri, adak heykelcikleri, Mısır mezar buluntuları, Lugal-Dalu heykeli, Naramsin Steli ve Yerkapı Sfenksi’ni saymak mümkün. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin en önemli eserlerinden kabul edilen İskender Lahdi ve Ağlayan Kadınlar ise görülmeye değer güzelliklerin başında geliyor.

Notlar:Gezi, yürüyerek gerçekleştirilecektir. Misafirlerimizin tura, mevsimsel koşulları dikkate alarak, rahat bir yürüyüş ayakkabısıyla gelmelerini rica ederiz. Rehberlik hizmetleri müze girişleri ve kulaklık ücrete dahil, öğle yemeği ise dahil değildir.

İstanbul Gezileri Passion Travel ile gerçekleştirilmektedir.

PASSION TRAVEL
19. İstanbul Caz Festivali ve 40. İstanbul Müzik Festivali gösteri sponsoru Passion Travel şehir içi turlarının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı pek çok destinasyonda hem bireylere hem de kurumlara hizmet veren bir turizm kuruluşudur. 2013 yılında Lale Kart üyelerine özel Boğaz Yalıları Turu ve Galata Turu düzenlemiştir.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için: 

Passion Travel
İnönü Cad. Gümüşsuyu Palas No.18 /7
Telefon: 8212) 343 52 23 - (212) 343 94 41
info@passiontravel.com.tr
www.passiontravel.com.tr

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TAKI VE HEYKEL ATÖLYESİ
Sabrina Fresko ile Picasso’nun İzninde Wendy Ramshaw


15 Mayıs Perşembe
11.30 - 14.00
120 TL

Sanatçı tasarımı takılar 1950'lerde Picasso, Calder, Delaunay gibi heykeltıraş ve ressamların çalışmalarıyla ortaya çıktı. O günden beri gelişen bir trend olan bu tasarımlar çağdaş takı tasarımının temelini oluşturuyor. Bu atölye de İngiliz takı tasarımcısı ve heykeltıraş Wendy Ramshaw'un Picasso'nun kadın tablolarından hareketle tasarladığı takıların izini sürüyor. Atölye, siz çakıl taşı, bakır tel ve levha ve mum gibi malzemelerle bir tasarım yolculuğuna davet ediyor.

 

Sabrina Fresko ile Matisse’in İzinde
24 Mayıs Cumartesi
11.30 - 14.00
120 TL 

Sanatçı tasarımı takılar 1950'lerde Matisse, Calder, Delaunay gibi heykeltıraş ve ressamların çalışmalarıyla ortaya çıktı. O günden beri gelişen bir trend olan bu tasarımlar çağdaş takı tasarımının temelini oluşturuyor. Bu atölye de İngiliz takı tasarımcısı ve heykeltıraş Wendy Ramshaw'un Henri Matisse'in tablolarından hareketle tasarladığı takıların izini sürüyor. Atölye, sizi çakıl taşı, bakır tel ve levha ve mum gibi malzemelerle bir tasarım yolculuğuna davet ediyor.

Takı ve heykel atölyeleri Simya Galeri ile gerçekleştirilmektedir.

SİMYA GALERİ

Simya Galeri takı ve heykel sergilerinin yanı sıra sanat adına farklı disiplinlerden sanatçılarla söyleşiler ve seminerler düzenlemeyi, sanata dair bir ilgi odağı oluşturuyor. Edebiyat, müzik, sinema, sanat tarihi, felsefe, takı atölyesi, sanat söyleşileri her hafta yinelenerek katılımcılarla buluşuyor.

SABRINA FRESKO (Kurucu)

Simya Galeri’nin kurucusu Sabrina Fresko İstanbul'da doğdu. St Michel Lisesinden sonra Paris UP7 de mimarlık okudu. Simya Galeri'de sanat seminerleri düzenleyip modern takı konusunda atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Simya Galeri'de sergilediği tasarımları mobius heykeller olarak nitelenmekte, metalde dokuma teknikleri ve soyut heykel formları modern takı ve heykel konusunda yeni form ve teknikleri içermektedir.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için:

Simya Galeri
Muallim Naci Caddesi No. 51 Ortaköy İstanbul
Tel: (212) 259 7740
info@simyagaleri.com

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÇOCUK ATÖLYELERİ
Renkli Motifler: Anneler Günü Özel


11 Mayıs Pazar 16.00 - 18.00
135 TL
8 aile ile sınırlıdır

İtalyanca "Bin Çiçek" anlamına gelen “Millefiori” kelimesinden yola çıkarak yetişkinler ve çocukları anneler gününe özel olarak polimer kileri rengârenk motiflere dönüştürüyor. Tüm ailenin birlikte çalışabileceği bu etkinlik sonrasında yapılan motifler doğal taşlara ve vazolar aktarılıyor.

* Etkinlik esnasında çocuklara soft içecek ve ikramlar olacaktır.


Romero Britto ve Kumaş Resimler


25 Mayıs Pazar 11.30 - 13.30
90 TL
7-12 yaş grubu için

“Romero Britto ve Kumaş Resimler” atölyesi, ünlü Brezilyalı-Amerikalı sanatçı Romero Britto’nun neo-pop sanatı içeren eserlerinden hareketle, çocukları Britto’nun renkli ve bol desenli dünyası ile tanıştırıyor. Çocukların tabaka/karton üzerine değişik kumaşlar ve renkli folyolarla kendi resimlerini oluşturmaya teşvik edileceği atölye, miniklere yaratıcı ve eğlenceli saatler vaat ediyor. 

*Etkinlik esnasında çocuklara soft içecek ve ikramlar olacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için: 

PACE Çocuk Sanat Merkezi
Ethem Efendi Cd. No. 33/A
Erenköy İstanbul
 
t: (216) 385 80 36
www.pacesanat.com

Çocuk atölyeleri Pace Çocuk Sanat Merkezi ile gerçekleştirilmektedir.

PACE ÇOCUK SANAT MERKEZİ

İtalyanca "barış" anlamına gelen PACE, herkeste farklı bir yetenek olduğuna inanan ve bunu ortaya çıkarmaya çalışan, yaşanılan her mekânı sanatsal anlamda değerlendiren, İstanbul ve Türkiye'nin zengin kültürel dokusunu ve geçmişini sanata taşımayı hedefleyen bir çocuk sanat merkezidir.

BARIŞ KARAYAZGAN (Kurucu)

Barış Karayazgan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nün ardından, eğitimine 1999-2003 yılları arasında sanat ABD'de devam etti. Pennsylvania Academy of Fine Arts - Philadelphia'dan "Post Baccalaureate" derecesi (2000), State University of New York - Albany'den ise Master of Fine Arts (MFA) derecesi (2003) aldı.

1996 yılından itibaren farklı ortamlarda (okullar, sanat merkezleri, sanat kampları, vs.) sanat eğitmenliği yapan Karayazgan, ABD'de "3-18" yaş grubuna ve yetişkinlere aralarında Lakeland Montessori okulu, Spring Hill Waldorf okulu ve Pennsylvania Academy of Fine Arts Fakültesi ve Müzesi de olmak üzere farklı sanat ve eğitim kurumlarında 4 yıl boyunca sanat eğitimi verdi, atölye çalışmaları düzenledi.

Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nde doktora çalışmalarına devam eden Karayazgan'ın farklı çalışmaları Türkiye (özel kolleksiyonlar), ABD (Albany Uluslararası Havaalanı, Siena College) ve Macaristan'da (Budapeşte) sergileniyor. Karayazgan, PACE'de çocuklar ve yetişkinlerle sanatın ve yaratıcılığın sonsuzluğunu keşfetmeye devam ediyor. 

 

YEMEK ATÖLYESİ
REFİKA’NIN MUTFAĞI - Mutfağımızın Kıymetleriyle Eğlenmek

 26 Nisan Cumartesi 

11.00 - 14.30
300 TL

 Refika Birgül’le Refika’nın Mutfağı’nda gerçekleşecek bu atölye, katılımcıları yerel malzemelerle farklı bir yolcuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Geleneksel ve yerel olana yenilikçi ve modern dokunuşlar yaparken, malzemelerin hikâyeleriyle, geçmişinden bugüne uzanıp, "füzyon" kavramı üzerinden Anadolu kültürüne ait lezzetlere yeniden hayat veriyor.

 “Yufkadan Türk suşisi”, “kadayıftan mantı” ve Refika dokunuşuyla bambaşka bir hale dönüşen “güllaç” ve "turşulu ayran" ile başlangıcından tatlısına lezzetli bir yolculuk bu atölyede sizi bekliyor. Hazırlanan yemekler, atölye sonunda Simotas Binası’nın terasında hep birlikte tadılıyor.

REFİKA BİRGÜL

Refika Birgül, 2010 'da Refika’nın Mutfağı – Yeni İstanbul’da Yaşam ve Yemek Üzerine Tarifler kitabını yayımladı.Dört yılda beşinci baskısına ulaşan kitap, en çok sevilen yemek kitapları arasındaki yerini koruyor.

 Refika, mutfak tutkusunu yazıya dökerken, tariflerinde yaratıcılığını kullanarak, unutulan yerel malzemeleri başrol oyuncusu haline getirdi.Kitap yayınlandıktan iki ay sonra Hürriyet gazetesinin Cumartesi ekinde yemek yazarlığı yapmaya başladı. Her hafta ona ayrılan sayfasında gündelik yaşamın içinden yemek kültürümüzle ilgili konuları gündeme taşıyor, yemek ve yaşam üzerine tarifler veriyor. "Mucize Lezzetler" adlı televizyon programıyla da ekranda yemek ve mutfak kültürümüz üzerine paylaşımlarına devam ediyor.

 2013 Time Out İstanbul Yeme İçme Ödülleri’nde de "En İyi Tv Şefi" ödülü alan Refika, televizyon programıyla Anadolu Halk Mutfağı Derneği tarafından en iyi görsel medya ve Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degutasyon Kulübü (BuGusto) tarafından da yılın en iyi yemek programı kategorilerinde ödüle layık görüldü.Bugün kurduğu atölyede Türk mutfak kültürünün bir yandan geleneklerini koruyarak, diğer yandan da kuralları yıkarak yeni tarifler yaratmaya devam ediyor.

Mutfak atölyesi Refika’nın Mutfağı ile gerçekleştirilmektedir.

* Etkinlik, 12 kişi ile sınırlıdır.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için:

Refika'nın Mutfağı 

Simotas Binası Bican Efendi Sok. N:10 K:5 Kuzguncuk / Üsküdar
0216 532 33 10
info@refikaninmutfagi.com
www.refikaninmutfagi.com

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İSTANBUL GEZİLERİ 

Deniz Esemenli ile Eski İstanbul'un Ticaret Hayatı
5 Nisan Cumartesi
09.00 - 17.00
135 TL 

 Buluşma noktası: Mısır Çarşısı Önü 

Tur Danışmanı: Doç. Dr. Deniz Esemenli, Sanat Tarihçisi

 "Eski İstanbul'un Ticaret Hayatı" başlıklı turda Eminönü limanından Meşe/Divanyolu hattına kadar Bizans döneminden beri “Uzun Çarşı” adıyla anılan, ticaret hayatının merkezi olan tarihi bölge, hanları, çarşıları, hareketli sokakları, bedestenleri ve külliyeleri ile birlikte inceleniyor. Mısır Çarşısı, Balkapanı Hanı, Rüstem Paşa Camisi, Tahtakale Hamamı, Kürkçü Hanı, Mahmutpaşa Hamamı ve Camisi, Büyük Yıldız ve Abud Efendi Hanları, Büyük Yeni Han, Valide Hanı, Çuhacılar Hanı, Kapalıçarşı, Nuruosmaniye Camisi, Sahaflar, Bayezid Külliyesi, Laleli Taş Hanı ve Çarşısı, Bodrum Camisi Sarnıcı gezilecek yerler arasında.

Deniz Esemenli ile Bir Getto, Galata

19 Nisan Cumartesi
09.00 - 17.00
135 TL

Buluşma noktası: Tünel, Füniküler Durağı Önü 

Tur Danışmanı: Doç. Dr. Deniz Esemenli, Sanat Tarihçisi

 "Bir Getto, Galata" başlıklı turda Bizans döneminden beri İstanbul'da Latin İtalyanların ve Levantenlerin yaşadığı bir ithalat limanı ve yerleşim bölgesi olan Galata, zengin mimari dokusu ve kültürel yapısıyla inceleniyor. Galata, 14. yüzyılda yapılan surları ve kulesiyle bir Ceneviz kolonisi haline geldi ve fetihten sonra özerkliğini kaybetse de kentin günümüze kadar batıya açılan penceresi oldu. Gezi, dünyanın en eski yeraltı ulaşım sistemlerinden biri olan Tünel Füniküler Durağı önünde buluşarak başlıyor. Yol boyunca İstanbul’da açılan ilk Mevlevihane olma özelliğini taşıyan Galata Mevlevihanesi, neo-gotik tarzdaki Kırım Kilisesi, Neve Şalom Sinagog’u ve daha birçok tarihi eser gezilerek Kamondo merdivenleri hikâyeleri eşliğinde Karaköy’e iniliyor. Kılıçali Paşa Külliyesi, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, St. Benoit Lisesi ve Kemankeş Caddesi’ndeki sürpriz yapılardan biri de Arap Kuşatması sırasında ölen ve burada gömülü olduğu söylenen yeraltındaki Yeraltı Camisi yol boyunca görülecek eserlerden bazıları.

 Notlar:Gezi, yürüyerek gerçekleştirilecektir. Misafirlerimizin tura, mevsimsel koşulları dikkate alarak, rahat bir yürüyüş ayakkabısıyla gelmelerini rica ederiz. Dini mekânlar için hanımların eşarp bulundurmaları gerektiğini önemle hatırlatırız. Rehberlik hizmetleri ve müze girişleri ücrete dahil, öğle yemeği ise dahil değildir.

İstanbul Gezileri Passion Travel ile gerçekleştirilmektedir.

PASSION TRAVEL

19. İstanbul Caz Festivali ve 40. İstanbul Müzik Festivali gösteri sponsoru Passion Travel şehir içi turlarının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı pek çok destinasyonda hem bireylere hem de kurumlara hizmet veren bir turizm kuruluşudur. 2013 yılında Lale Kart üyelerine özel Boğaz Yalıları turu ve Galata turu düzenlemiştir.

DOÇ. DR. A. DENİZ ESEMENLİ (Tur Danışmanı)

1981 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olduktan sonra akademik çalışmalarının yanı sıra 1985 yılında Efes antik kentinde, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü”nün yönetiminde yapılmakta olan kazılara katıldı.1991 yılında “Sinop İli Türk Mimarisi” konulu teziyle doktor unvanını aldı.

 1988-2008 yılları arasında Kültür Bakanlığı Topkapı Sarayı Müzesi’nde ve Türk İslam Eserleri Müzesi’nde müze uzmanı olarak görev yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. kuruluş yıldönümü olan 1999 yılında İstanbul’daki Osmanlı mimari eserleri konusunda yorumlu bir katalog çalışması hazırladı ve bu çalışma 2000 yılında yayımlandı.1991 yılında Milano’da İngilizce yayınlanan The Palace of Felicity Topkapı adlı kitapta "Harem" bölümünü yazdı.

Açık Radyo’da "Köşe Bucak İstanbul" adlı programda İstanbul yapıları, Topkapı Sarayı ve Mimar Sinan hakkında söyleşiler yaptı. 2003 yılında Japon Televizyonu tarafından Topkapı ve Harem konusunda yayınlanan belgeselde danışman olarak çalıştı. Arkeoloji ve Sanat Tarihi konusunda 30.000 adet diaya yakın bir koleksiyonu ve tarih sanat konularında yaklaşık 5.000 kitaptan oluşan kişisel kütüphanesi bulunmaktadır. 2009 yılından beri Muhteşem Yüzyıl isimli tarihsel drama dizisinde danışman olarak çalışmaktadır.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için:

Passion Travel 

İnönü Cad. Gümüşsuyu Palas No.18 /7 34437 Gümüşsuyu İstanbul
Telefon: (212) 343 52 23 - (212) 343 94 41
info@passiontravel.com.tr
www.passiontravel.com.tr

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÇOCUK ATÖLYELERİ 

Alexander Calder ve Mobil Heykeller
13 Nisan Pazar 11.30-13.30
90 TL
7-12 yaş grubu için 

"Alexander Calder ve Mobil Heykeller" atölyesi, ünlü heykeltıraş Calder’in mobil heykellerinden hareketle, çocukları Calder’in "hareketli" dünyasında renkli bir yolculuğa davet ediyor. Çocukların farklı malzemelerle kendi mobil heykellerini oluşturmaya teşvik edileceği atölye, miniklere yaratıcı ve eğlenceli saatler vaat ediyor.

* Etkinlik esnasında çocuklara soft içecek ve ikramlar olacaktır.

Claes Oldenburg ve Yumuşak Heykeller

20 Nisan Pazar 11.30-13.30
90 TL
7-12 yaş grubu için 

“Claes Oldenburg ve Yumuşak Heykeller" atölyesi, İsviçreli sanatçı Oldenburg’un günlük objeleri yumuşak heykellere dönüştürmesinden hareketle, çocukları yaratıcı çalışmalara teşvik ediyor. Sanatçının farklı ve renkli heykellerini inceledikten sonra, çocuklar kendi yumuşacık heykellerini yaratacaklar.

*Etkinlik esnasında çocuklara soft içecek ve ikramlar olacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için:

PACE Çocuk Sanat Merkezi
Ethem Efendi Cd. No. 33/A Erenköy İstanbul
T: (216) 385 80 36
www.pacesanat.com 

Çocuk atölyeleri Pace Çocuk Sanat Merkezi ile gerçekleştirilmektedir.

PACE ÇOCUK SANAT MERKEZİ

İtalyanca "barış" anlamına gelen PACE, herkeste farklı bir yetenek olduğuna inanan ve bunu ortaya çıkarmaya çalışan, yaşanılan her mekânı sanatsal anlamda değerlendiren, İstanbul ve Türkiye'nin zengin kültürel dokusunu ve geçmişini sanata taşımayı hedefleyen bir çocuk sanat merkezidir.

BARIŞ KARAYAZGAN (Kurucu)

Barış Karayazgan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nün ardından, eğitimine 1999-2003 yılları arasında sanat ABD'de devam etti. Pennsylvania Academy of Fine Arts - Philadelphia'dan "Post Baccalaureate" derecesi (2000), State University of New York - Albany'den ise Master of Fine Arts (MFA) derecesi (2003) aldı.

1996 yılından itibaren farklı ortamlarda (okullar, sanat merkezleri, sanat kampları, vs.) sanat eğitmenliği yapan Karayazgan, ABD'de "3-18" yaş grubuna ve yetişkinlere aralarında Lakeland Montessori okulu, Spring Hill Waldorf okulu ve Pennsylvania Academy of Fine Arts Fakültesi ve Müzesi de olmak üzere farklı sanat ve eğitim kurumlarında 4 yıl boyunca sanat eğitimi verdi, atölye çalışmaları düzenledi.

Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nde doktora çalışmalarına devam eden Karayazgan'ın farklı çalışmaları Türkiye (özel kolleksiyonlar), ABD (Albany Uluslararası Havaalanı, Siena College) ve Macaristan'da (Budapeşte) sergileniyor. Karayazgan, PACE'de çocuklar ve yetişkinlerle sanatın ve yaratıcılığın sonsuzluğunu keşfetmeye devam ediyor.

Lale Kart 360 etkinlik programı ilgili tüm sorularınız, görüş ve önerileriniz için info@lalekart.org adresine e-posta gönderebilir, (212) 334 07 86 numaralı telefondan Lara Eram’a ulaşabilirsiniz.

PASSION TRAVEL İLE İSTANBUL GEZİLERİ
Deniz Esemenli ile Türk Modernleşmesinin Merkezi Pera-Beyoğlu

29 Mart Cumartesi 

09.00 - 17.00
135 TL

 

Buluşma noktası: Taksim, Cumhuriyet Anıtı
Tur Danışmanı: Doç. Dr. Deniz Esemenli, Sanat Tarihçisi

 

Bu turda Osmanlı İmparatorluğu’nun modernleşmesinin son aşaması olarak gelişen Beyoğlu Bölgesi, Cadde-i Kebir yani Grand Rue de Pera, zengin batılı mimarisi ve yaşantısıyla inceleniyor. Grekçe anlamı "karşı" olan Pera, suriçi İstanbul'unun karşısındaki konumuyla geleneksel kente Galata ile birlikte her zaman yabancı olmuş. Taksim Meydanı’ndan başlayacak gezi, İstiklal Caddesi boyunca etkileyici binaların ve mekânların tarihi ve kültürel değerlerini ele alarak Tünel’de son bulacak. Aya Triada Kilisesi, Zapyon Rum Kız Lisesi, Esayan Ermeni Lisesi, Ragıp Paşa Apartmanı, Atlas Sineması, Galatasaray Hamamı, St. Antuan Kilisesi, Pera Palas Oteli, Botter Apartmanı ve Narmanlı Han görülecek eserlerden bazıları.

 

Notlar: Gezi, yürüyerek gerçekleştirilecektir. Misafirlerimizin tura, mevsimsel koşulları dikkate alarak, rahat bir yürüyüş ayakkabısıyla gelmelerini rica ederiz. Dini mekânlar için hanımların eşarp bulundurmaları gerektiğini önemle hatırlatırız. Rehberlik hizmetleri ve kulaklık hizmet ücretine dahil, öğle yemeği ise dahil değildir.

 

PASSION TRAVEL
19. İstanbul Caz Festivali ve 40. İstanbul Müzik Festivali gösteri sponsoru Passion Travel şehir içi turlarının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı pek çok destinasyonda hem bireylere hem de kurumlara hizmet veren bir turizm kuruluşudur. 2013 yılında Lale Kart üyelerine özel Boğaz Yalıları turu ve Galata turu düzenlemiştir.

 

DOÇ. DR. A. DENİZ ESEMENLİ (Tur Danışmanı)
1981 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olduktan sonra akademik çalışmalarının yanı sıra 1985 yılında Efes antik kentinde, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü”nün yönetiminde yapılmakta olan kazılara katıldı.1991 yılında “Sinop İli Türk Mimarisi” konulu teziyle doktor unvanını aldı.

 

1988-2008 yılları arasında Kültür Bakanlığı Topkapı Sarayı Müzesi’nde ve Türk İslam Eserleri Müzesi’nde müze uzmanı olarak görev yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. kuruluş yıldönümü olan 1999 yılında İstanbul’daki Osmanlı mimari eserleri konusunda yorumlu bir katalog çalışması hazırladı ve bu çalışma 2000 yılında yayımlandı.1991 yılında Milano’da İngilizce yayınlanan The Palace of Felicity Topkapı adlı kitapta "Harem" bölümünü yazdı.

 

Açık Radyo’da "Köşe Bucak İstanbul" adlı programda İstanbul yapıları,Topkapı Sarayı ve Mimar Sinan hakkında söyleşiler yaptı. 2003 yılında Japon Televizyonu tarafından Topkapı ve Harem konusunda yayınlanan belgeselde danışman olarak çalıştı. Arkeoloji ve Sanat Tarihi konusunda 30.000 adet diaya yakın bir koleksiyonu ve tarih sanat konularında yaklaşık 5.000 kitaptan oluşan kişisel kütüphanesi bulunmaktadır. 2009 yılından beri Muhteşem Yüzyıl isimli tarihsel drama dizisinde danışman olarak çalışmaktadır.

 

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için:
Passion Travel
İnönü Cad. Gümüşsuyu Palas No.18 /7 34437 Gümüşsuyu İstanbul
Telefon: (212) 343 52 23 - (212) 343 94 41
info@passiontravel.com.tr

 

SİMYA GALERİ İLE TAKI VE HEYKEL ATÖLYESİ
Sabrina Fresko ile Çağdaş Takı Tasarımına Giriş

27 Mart Perşembe
16.00-18.30
140 TL

 

Sanatçı tasarımı takılar 1950'lerde Picasso, Calder, Delaunay gibi heykeltıraş ve ressamların çalışmalarıyla ortaya çıktı. O günden beri gelişen bir trend olan bu tasarımlar çağdaş takı tasarımının temelini oluşturuyor. Bu atölye de İngiliz takı tasarımcısı ve heykeltıraş Wendy Ramshaw'un Picasso'nun kadın tablolarından hareketle tasarladığı takıların izini sürüyor. Atölye, siz çakıl taşı, bakır tel ve levha ve mum gibi malzemelerle bir tasarım yolculuğuna davet ediyor.

 

SİMYA GALERİ
Simya Galeri takı ve heykel sergilerinin yanı sıra sanat adına farklı disiplinlerden sanatçılarla söyleşiler ve seminerler düzenlemeyi, sanata dair bir ilgi odağı oluşturuyor. Edebiyat, müzik, sinema, sanat tarihi, felsefe, takı atölyesi, sanat söyleşileri her hafta yinelenerek katılımcılarla buluşuyor.

 

SABRINA FRESKO (Kurucu)
Simya Galeri’nin kurucusu Sabrina Fresko İstanbul'da doğdu. St Michel Lisesinden sonra Paris UP7 de mimarlık okudu. Simya Galeri'de sanat seminerleri düzenleyip modern takı konusunda atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Simya Galeri'de sergilediği tasarımları mobius heykeller olarak nitelenmekte, metalde dokuma teknikleri ve soyut heykel formları modern takı ve heykel konusunda yeni form ve teknikleri içermektedir.

 

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için:
Simya Galeri
Muallim Naci Caddesi No. 51 Ortaköy İstanbul
Tel: (212) 259 7740
info@simyagaleri.com

 

PACE ÇOCUK SANAT MERKEZİ İLE KEYİFLİ BİR HAFTA SONU
Picasso ve Renkli Portreler
15 Mart Cumartesi, 14.30-16.00
22 Mart Cumartesi, 14.30-16.00
7-12 yaş grubu için
90 TL

 

"Picasso ve Renkli Portreler" atölyesi, ünlü ressam Picasso'nun kübist portrelerinden hareketle, çocukları Picasso'nun "acayip" dünyasında renkli bir yolculuğa davet ediyor. Çocukların farklı malzemelerle kübist portreler oluşturmaya teşvik edileceği atölye, miniklere yaratıcı ve eğlenceli saatler vaat ediyor.

 

*Etkinlik esnasında çocuklara soft içecek ve ikramlar olacaktır.

 

ANTONI GAUDI VE MOZAİKLER
16 Mart Pazar, 11.30-13.00
23 Mart Pazar, 11.30-13.00
7-12 yaş grubu için
90 TL

 

"Antoni Gaudi ve Mozaikler" atölyesi, Katalan mimar Gaudi'nin kullandığı mozaik tekniğinden hareketle, çocukları yaratıcı çalışmalara teşvik ediyor. Barselona'da bulunan Park Guell'in odakta olacağı atölye çalışmasında, çocuklar mozaik tekniğiyle ve farklı malzemelerle renkli kolyeler, anahtarlıklar ve bardak altlıkları tasarlayacaklar.

 

*Etkinlik esnasında çocuklara soft içecek ve ikramlar olacaktır.

 

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için:
PACE Çocuk Sanat Merkezi
Ethem Efendi Cd. No. 33/A Erenköy İstanbul
T: (216) 385 80 36
www.pacesanat.com

 

PACE ÇOCUK SANAT MERKEZİ
İtalyanca "barış" anlamına gelen PACE, herkeste farklı bir yetenek olduğuna inanan ve bunu ortaya çıkarmaya çalışan, yaşanılan her mekânı sanatsal anlamda değerlendiren, İstanbul ve Türkiye'nin zengin kültürel dokusunu ve geçmişini sanata taşımayı hedefleyen bir çocuk sanat merkezidir.

 

BARIŞ KARAYAZGAN (Kurucu)
Barış Karayazgan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nün ardından, eğitimine 1999-2003 yılları arasında sanat ABD'de devam etti. Pennsylvania Academy of Fine Arts - Philadelphia'dan "Post Baccalaureate" derecesi (2000), State University of New York - Albany'den ise Master of Fine Arts (MFA) derecesi (2003) aldı.

 

1996 yılından itibaren farklı ortamlarda (okullar, sanat merkezleri, sanat kampları, vs.) sanat eğitmenliği yapan Karayazgan, ABD'de "3-18" yaş grubuna ve yetişkinlere aralarında Lakeland Montessori okulu, Spring Hill Waldorf okulu ve Pennsylvania Academy of Fine Arts Fakültesi ve Müzesi de olmak üzere farklı sanat ve eğitim kurumlarında 4 yıl boyunca sanat eğitimi verdi, atölye çalışmaları düzenledi.

 

Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nde doktora çalışmalarına devam eden Karayazgan'ın farklı çalışmaları Türkiye (özel kolleksiyonlar), ABD (Albany Uluslararası Havaalanı, Siena College) ve Macaristan'da (Budapeşte) sergileniyor. Karayazgan, PACE'de çocuklar ve yetişkinlerle sanatın ve yaratıcılığın sonsuzluğunu keşfetmeye devam ediyor.

 

Lale Kart 360 etkinlik programı ilgili tüm sorularınız, görüş ve önerileriniz için info@lalekart.org adresine e-posta gönderebilir, (212) 334 07 81 numaralı telefondan Erim Pala’ya ulaşabilirsiniz.